III Mistrzostawa Debat Oksfordzkich

 

W sumie 8 szkół z powiatów biłgorajskiego i zamojskiego sprawdzi swoje umiejętności podczas tegorocznych mistrzostw. Tegoroczna nowość to także podział mistrzostw na 3 etapy. O parach, jakie staną naprzeciwko siebie, o tym czy będą "za", czy "przeciw tezie" oraz nad jaką tezą będą debatować, zdecydował los.  . 

Pierwsza debata miała miejsce 23 października. Do rywalizacji na argumenty stanęli uczniowie Katolickie Liceum Ogólnokształcące z Biłgoraja oraz Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej z Biłgoraja, a także I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Unii Europejskiej z Zamościa z Zespołem Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska ze Zwierzyńca.

Do półfinału przeszły Katolickie Liceum i Zespół Szkół Drzewnych ze Zwierzyńca.

 Dziś rywalizować ze sobą będzie I Liceum Ogólnokształcące im. ONZ z Biłgoraja i Zespół Szkół Leśnych z Biłgoraja oraz Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących z Biłgoraja i Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących z Biłgoraja.

 Podczas I etapu trzyosobowe jury – Loża Ekspertów – będzie wsłuchiwać się w argumentacje uczestników, po każdej debacie każdy z jurorów będzie miał prawo przyznania jednego punktu którejś z drużyn, tym samym zostaną wyłonieni zwycięzcy, którzy przechodzą do II etapu. II etap to według analogicznych zasad dwie debaty, które wyłonią finalistów. Finał zaplanowany jest na koniec listopada. Nowością jest też fakt, że w finale drużyny będą wcześniej znać tezę, dopiero tuż przed debatą odbędzie się losowanie, która z drużyn jest w opozycji, a która w propozycji. 

Nagroda główna to kilkudniowa wycieczka zagraniczna dla zwycięskiej drużyny wraz z opiekunem. W poprzednich edycjach były to wyprawy do Wiednia i Rzymu. Koszt wycieczki w stu procentach sfinansowany jest przez darczyńców mistrzostw. Sponsorem głównym jest firma MODEL Opakowania.

  Debaty uczą nie tylko kulturalnej polemiki, ale i pokazują, że każdy problem ma co najmniej dwie płaszczyzny. Uczą pewności siebie, komunikacji interpersonalnej, umiejętności budowania argumentacji i dają odwagę, by publicznie artykułować swoje myśli. Organizacja mistrzostw debat oksfordzkich da młodym szansę skonfrontowanie swoich umiejętności z kolegami z innych szkół, zaprezentowanie się szerszemu audytorium.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.