- Reklama -

I Festiwal Piosenki Patriotycznej

Festiwal rozpoczął się o godzinie 11. 00 uroczystym powitaniem przybyłych gości, zarówno wykonawców jak i widzów, przez Wójta Gminy Turobin Eugeniusza Krukowskiego, po czym na scenie pojawiła się Kapela Turobińska z Gminnej Biblioteki Publicznej, która widowiskiem patriotycznym wprowadziła przybyłych w klimat wojny, prześladowań, męczeństwa ale też bohaterstwa, ofiarności i straceńczej odwagi, charakterystycznej dla pokolenia młodzieży tamtych czasów.

Po prezentacji Kapeli na scenie pojawiła się pierwsza solistka – Jolanta Łapińska, reprezentująca Gminne Centrum Kultury w Radecznicy. W jej wykonaniu usłyszeliśmy utwory: Opowiedz nam moja Ojczyzno i Gdzie są kwiaty z tamtych lat?

Następnie piosenkę Tu wszędzie jest moja Ojczyzna oraz popularną pieśń wojskową Białe róże, znaną także pod tytułemRozkwitały pąki białych róż wykonała Anna Dudka z Gminnego Ośrodka Kultury w Wysokiem. Po niej wystąpiła Wiktoria Kolano, również reprezentująca GOK z Wysokiego, która zaśpiewała piosenkę Ojczyzno ma, do słów księdza Stefana Ceberka oraz Biały krzyż. Opiekunem obu solistek z Gminnego Ośrodka Kultury w Wysokiem jest Paweł Policha.

Zuzanna Derkacz ze Szkoły Podstawowej w Czernięcinie zaprezentowała dwa utwory: Niepodległość trudne słowo iMatko o twarzy jak polska ziemia czarnej.

Kolejna uczestniczka Festiwalu to Marta Smyk, uczennica turobińskiego gimnazjum zaśpiewała piosenkę Dziewczyna z granatem, znaną z filmu „Czas honoru – Powstanie” oraz piosenkę Ojczyzno ma.

Uczennicami gimnazjum w Turobinie są także Małgorzata Brodaczewska i Izabela Pawlos, które wystąpiły w duecie i zaśpiewały  utwór: Rozkwitały pąki białych róż..

Po prezentacji dziewcząt nastąpiła chwila przerwy w występach wokalnych, a o swojej działalności opowiedzieli członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. Porucznika Konrada Bartoszewskiego ps. Wir z Biłgoraja. Grupa zaprezentowała stroje z okresu II wojny światowej, broń i inne elementy żołnierskiego ekwipunku.

W tym czasie do występu przygotowywał się chór męski Klucz z Majdanu Starego pod kierownictwem Jerzego Rymarza, reprezentujący Gminny Ośrodek Kultury w Księżpolu. Chór wykonał przepiękną pieśń Orlątko poświęconą bohaterskim obrońcom Lwowa – uczniom lwowskich szkół powszechnych i gimnazjów. Drugi utwór wykonany przez chór to Rogatywka.

Po występie Klucza na scenie pojawiły się Iskierki ze szkoły podstawowej w Turobinie, które zaprezentowały piosenkę powstańczą Warszawskie dzieci oraz utwór autorstwa Elżbiety Buczyńskiej zatytułowany Myślimy o Polsce. Jak zawsze ich występ zachwycił publiczność.

- Reklama -

Członkowie chóru Fermata to uczniowie szkoły podstawowej z Żółkiewki. Chór zaśpiewał piosenkę z powstania warszawskiego Dziś idę walczyć, mamo oraz Nasze miejsce na ziemi.

Mieliśmy okazję wysłuchać prezentacji chóru Dworzanki z Wysokiego, który zaprezentował piosenkę Ojczyzno ma, autorstwa Karola Dąbrowskiego oraz Białe róże.

Chór Zagrodzanie funkcjonujący w strukturze Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych w Zagrodach, reprezentujący gminę Goraj wykonał piosenkę Bywaj dziewczę zdrowe, której powstanie datuje się na okres powstania listopadowego oraz bardzo popularną w czasie I wojny światowej piosenkę Żołnierz i panna.

Ostatnią prezentacją był występ chóru Andrzejkowe Nutki z Gminnego Centrum Kultury w Radecznicy. Chórzystki w strojach ludowych zaśpiewały piosenkę Partyzancka idzie wiara oraz pieśń Marsz, marsz Polonia.

Wszyscy uczestnicy Festiwalu otrzymali dyplomy za udział oraz pamiątkowe statuetki, wręczone przez Wójta Gminy Turobin Eugeniusza Krukowskiego i Przewodniczącego Rady Gminy Stanisława Górnego.

Zakończenie Festiwalu nie oznaczało jednak zakończenia niedzielnych uroczystości patriotycznych w Turobinie, gdyż zwieńczeniem Festiwalu był koncert Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Koncert rozpoczął się o 14.00 na Stadionie Sportowym w Turobinie.

Artyści zapewnili nam niezapomniane przeżycia: doskonałą aranżację utworów, świetnie dobrany repertuar, perfekcyjnie wykonane tańce polskie: polonez i mazur. Mimo niesprzyjającej aury, licznie zgromadzona publiczność z zachwytem oglądała barwne widowisko. W programie znalazły się znane i lubiane piosenki i pieśni patriotyczne, legionowe, żołnierskie i partyzanckie z II wojny światowej oraz popularne piosenki wojskowe, w tym My, Pierwsza Brygada, Rozkwitały pąki białych róż, Serce w plecaku, Rozszumiały się wierzby płaczące, Hej chłopcy, bagnet na broń, Czerwone maki, Karpacka Brygada.

Na zakończenie koncertu Wójt Gminy serdeczne podziękował Zespołowi, w imieniu własnym jak i całej publiczności a kwiaty i długo niemilknące brawa stały się potwierdzeniem tego, że występ naprawdę podobał się zebranym i stanowił, jak wyraziła się jedna z uczestniczek „pokarm dla duszy”.

Zorganizowanie Festiwalu i koncertu było dużym wyzwaniem i wymagało współpracy jednostek organizacyjnych gminy: Gminnej Biblioteki Publicznej, Urzędu Gminy, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych i Gimnazjum w Turobinie oraz jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Wsparcia rzeczowego udzieliły gmina Żółkiewka i Goraj.

UG Turobin

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.