- Reklama -

- Reklama -

Honorowy Obywatel Tarnogrodu Lech Śliwonik z Nagrodą im. Oskara Kolberga

Profesor Lech Śliwonik to człowiek teatru od wielu lat związany z Tarnogrodem. Tym milej nam poinformować, że jest jednym z laureatów tegorocznej 45. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.

Nagroda, której patronem jest Oskar Kolberg, etnograf, folklorysta, kompozytor, została ustanowiona w 1974 r. i jest przyznawana w sześciu kategoriach: w dziedzinie twórczości artystycznej indywidualnej (sztuk plastycznych, literatury ludowej, muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańca), kapel i zespołów folklorystycznych, w dziedzinie działalności badawczej, dokumentacyjnej, animacji i upowszechniania kultury ludowej. Wyróżnienia honorowe są przyznawane instytucjom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju i popularyzacji polskiej sztuki ludowej i folkloru.

- Reklama -

W piątej kategorii nagrodzeni zostali naukowcy, badacze i animatorzy. Laureatem w tej właśnie grupie jest prof. Lech Śliwonik, teatrolog, profesor Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej, badacz i znawca polskiego teatru amatorskiego, teatru ludowego; inicjator i koordynator dokumentalista Sejmików Wiejskich Teatrów.

Profesor Lech Śliwonik związany jest z tarnogrodzkimi sejmikami od 1981 roku, kiedy to po raz pierwszy przyjechał na sejmik międzywojewódzki. Od 1984 roku był obecny na każdym sejmiku o zasięgu ogólnopolskim, pełniąc wielokrotnie funkcję przewodniczącego Rady Artystycznej.
Wyróżnienie przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostanie wręczone wybitnym przedstawicielom środowiska kultury podczas uroczystej gali, która ze względu na panującą epidemię odbędzie się w późniejszym terminie. /TOK, źródło: PAP/

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.