- Reklama -

- Reklama -

Historia pewnej stokrotki. Z Teodorówki (zdjęcia)

Wbrew pozorom „Historia pewnej stokrotki” nie będzie opowieścią o polnych kwiatkach. To historia o ...gwiazdach. I to nie byle jakich gwiazdach, bo gwiazdach muzyki i teatru. Niezwykła historia o wyjątkowej grupie teatralnej z Teodorówki (gm.Biłgoraj) składającej się z osób niepełnosprawnych intelektualnie.

- Reklama -

„Historia pewnej stokrotki” to nazwa grupy teatralnej działającej przy Domu Pomocy Społecznej w Teodorówce. Grupa o tyle wyjątkowa, bo składająca się z osób z  różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej.  Zespół teatralny  aktywnie działa od 1996 roku i odnosi sukcesy w swojej kategorii. Ostatnie osiągnięcie jakim mogą pochwalić się aktorzy,  to wyróżnienie, które otrzymali 25 maja bieżącego roku za sztukę „Bajka o królu”  w IV Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Przystanek Talentowo” w Nałęczowie.

Historia Historii….

Genezę tajemniczej nazwy grupy zdradza jej założyciel i główny opiekun Adam Kozera, instruktor terapii rytmiczno- muzycznej w Domu Pomocy Społecznej w Teodorówce.

– Pierwotnie grupa powstała jako  zespół muzyczny.  Pierwszą piosenką, którą udało nam się wspólnie zaśpiewać było: ”Gdzie strumyk płynie z wolna”. W nawiązaniu do tej tematyki umieściliśmy stokrotkę w nazwie naszego zespołu – wspomina instruktor.

- Reklama -

Z czasem grupa zaczęła przeobrażać się i rozwijać. Opiekunowie postawili na muzykę ludową i skupili zainteresowania pensjonariuszy wokół folkloru, jako że większość z nich pochodziła ze wsi.  Następnie przyszły też zainteresowania teatrem.  Łatwo nie było.  Wielu mieszkańców miało i nadal ma problemy z mową. Postawili więc na pantomimę.  Muzyka natomiast stanowiła narrację. W tej konwencji  powstały spektakle  „Koło Jana” – przedstawienie otrzymało  wyróżnienie w międzynarodowym przeglądzie teatralnym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną „PUMA” w Dąbrowie Górniczej oraz  „Bal Marionetek” – chwytliwy spektakl wystawiany  na wielu scenach.

(…)

Więcej  o grupie wyjątkowych aktorów z powiatu biłgorajskiego, w papierowym wydaniu „Nowej Gazety Biłorajskiej”. W każdy wtorek w kioskach, sklepach i punktach kolportażu w powiecie biłgorajskim.

Zapraszamy też na najlepszy portal o tym co dzieje się w powiecie biłgorajskim: WWW.GAZETABILGORAJ.PL

 

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.