- Reklama -

- Reklama -

Historia parafii w Biłgoraju pełna błędów?

- Historia obecnego sanktuarium w Biłgoraju, a także oficjalna strona internetowa parafii św.Marii Magdaleny obfitują w błędy i nieprawdziwe informacje - ustaliło Biłgorajskie Towarzystwo Regionalne. Przeczytajcie w "Nowej Gazecie Biłgorajskiej" o co chodzi.

- Reklama -

Według tradycji, w 1603 roku, na skraju puszczy, ośmiu pastuszków z Soli wypasało bydło. Nagle usłyszeli odgłosy dwóch dzwonów, po czym zbliżyli się do miejsca tego dziwnego zjawiska. Niestety, dzwony umilkły. Dokładnie po 12 latach, czyli w 1615 roku zarządca solskiego dworu po drugim objawieniu, tzn. po usłyszanym orędziu z nieba, o którym powiadomił go pewien bartnik z Soli, wystawił w tym miejscu krzyż. Właśnie obok niego wybudowano wtedy pierwszą kaplicę, z tym że dopiero od 1639 roku notujemy cudowne uzdrowienia otrzymane przy niej, poświadczone przez komisję kościelną.

. To nieprawda, bowiem źródła zakonne nic o tym nie wspominają, a dodatkowo kanclerz nigdy nie był w tym miejscu. Nie pisze o tym znawca tematu – Aleksander Tarnawski, autor książki „Działalność gospodarcza Jana Zamoyskiego, kanclerza i hetmana wielkiego koronnego (1572-1605)”. Poza tym pamiętajmy, że ordynat będący już w złym stanie zdrowia, przebywał w tym czasie w starostwie knyszyńskim, po czym wstąpił do Warszawy na sejm. Stamtąd udał się wprost do Zamościa, gdzie wkrótce zmarł w 1605 roku, w wieku 63 lat.

toyota Yaris

Zresztą pierwszy zakonnik przybył „ ad Eremum Salensis” pomiędzy… 1621 a 1623 rokiem i to z Lublina – pisze Michał Kańkowski z Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego. I takich wątpliwości jest więcej.

(…)

Szczegóły tylko w papierowym wydaniu „Nowej Gazety Biłgorajskiej”. Już we wtorek w kioskach, sklepach i punktach kolportażu w powiecie biłgorajskim. Zachęcamy do lektury.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Miłośników historii, kolekcjonerów i regionalistów zapraszamy do kontaktu. Jeśli macie ciekawe informacje, zdjęcia, kolekcje, albo po prostu przemyślenia – piszcie do nas. Powiat biłgorajski, jego historię, ludzi i nasze gminy, każdego dnia można odkrywać na nowo. Czekamy:

nowa@gazetabilgoraj.pl

 

fot.wikipedia.pl

- Reklama -

1 komentarz
  1. Rycho Rysiński mówi

    A któż nas „karmił” takimi historyjkami wyssanymi z palca? Czyżby ten regionalista po „elektryku” i bez matury?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.