- Reklama -

- Reklama -

„Hej, strzelcy wraz, nad nami Orzeł biały…”

W godzinach popołudniowych grupa uczniów, nauczycieli i rodziców, niosąc flagi Polski i Węgier oraz biało-czerwone opaski, udała się na miejsce powstańczej bitwy pod Panasówką rozegranej z Rosjanami 3 IX 1863 roku, by oddać hołd bohaterom walk o niepodległość. Po drodze "patrol" rósł w siłę, bo dołączali kolejni uczestnicy.

Po dotarciu na miejsce odśpiewano hymn "Jeszcze Polska nie zginęła", przypomniano pokrótce historię powstania styczniowego i bitwy pod Panasówką, zapalono znicze, uroczyście wybrzmiała też "Rota" i "Boże, coś Polskę…". Znicze, płonące ogniska, skupienie, powaga i bycie razem przy powstańczych pomnikach współtworzyły patriotyczną atmosferę.

Uczestnicy patrolu – obecni i byli uczniowie (m.in. Paweł Skiba, który lasem przedzierał się z Szozdów na nartach), rodzice, nauczyciele, pracownicy gminy – mieli możliwość nie tylko uczcić pamięć historycznego wydarzenia i jego bohaterów, ale przede wszystkim zastanowić się przez chwilę, jak cenną wartością jest niepodległość Ojczyzny.

Organizatorzy składają podziękowania pracownikom gminy i sołtysowi wsi Panasówka za odśnieżenie trasy przemarszu i rozpalenie ognisk oraz policjantom z posterunku w Józefowie za czuwanie nad bezpieczeństwem.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.