kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Majdan Stary: „Hej kolęda, kolęda…” 

W niedzielę 30 stycznia br. w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym miał miejsce koncert kolęd w wykonaniu zespołów i chórów działających w gminie Księżpol.

- Reklama -

Słowo kolęda wywodzi się od łacińskiego kolende, co znaczy pierwszy dzień miesiąca, który niegdyś świętowano w Rzymie, odwiedzając znajomych, śpiewając pieśni, urządzając uczty oraz składając sobie życzenia.

Dawniej kolędami nazywano także pieśni ludowe związane z obrzędami Nowego Roku i obyczajem składania życzeń pomyślności w gospodarstwie i w domu. Później miejsce tych pieśni zajęły inne, związane tematycznie z Bożym Narodzeniem.

toyota Yaris

Kolęda od wieków wyrażała sobą wiele charakterystycznych elementów duszy narodowej. Jest w niej i dostojność, i skupienie duchowe, jest bujny temperament sarmacki, słowiańska zaduma i tęsknota, rzewność i czułość. Kolęda przemawia zatem od wszystkich i do wszystkich.

Podczas dwugodzinnego koncertu w Majdanie Starym wybrzmiały dobrze wszystkim znane i lubiane kolędy i pastorałki.

 – Śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych polskich zwyczajów związany ze Świętami Bożego Narodzenia. Wspólne kolędowanie bowiem zbliża ludzi, buduje między nimi więź, daje uczucie bliskości. Kolędy są przepełnione ciepłem, dobrem i miłością, tym wszystkim, czego nam na co dzień brakuje – mówił wójt gminy Księżpol Jarosław Piskorski. – Zwyczaj wspólnego rodzinnego śpiewania kolęd zanika, dlatego chcemy podtrzymać dobrą polską tradycję i uwrażliwić się na piękno wspólnie spędzonych chwil – dodawał.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

W pięknych wnętrzach zabytkowego, drewnianego kościoła zaprezentowały się zespoły „Majdanianki” z Majdanu Starego, „Konwalia” z Księżpola, chór męski „Klucz” z Majdanu Starego, zespół „Od-Nowa” z Rogali, zespół ludowy z Majdanu Nowego, zespół „Piano” z Korchowa Pierwszego, „Harfa” z Rakówki, „Przystań” z Księżpola oraz zespół „Za horyzontem” z Zawadki. Gościnnie wystąpił zespół „Lawenda” ze Smólska, które należy do tej parafii. Zaśpiewały także dzieci i młodzież z grup wokalnych Gminnego Ośrodka Kultury w Księżpolu. Na zakończenie grupa kolędnicza „Szczodraki – śpiewaki” zaprezentowała obrzęd tradycyjnego chodzenia z gwiazdą.

Kolędą i kolędowaniem nazywane jest nie tylko wykonywanie bożonarodzeniowych pieśni, ale również obrzęd ludowy, podczas którego kolędnicy obchodzą domy w okresie świątecznym. Dziś ten zwyczaj zanika.

Zgodnie z dawną tradycją, za kolędników przebierali się z chłopcy w wieku 6-13 lat, którzy nieśli ruchomą, kolorową gwiazdę betlejemską, z czasem limit wieku, a także płci przestał obowiązywać. Kolędnicy chodzili w dużych grupach od domu do domu w okresie bożonarodzeniowym. W grupie kolędników można było znaleźć: Trzech Króli, pastuszków, anioły, personifikację śmierci i diabła.

Ważnym elementem kolędowania jest życzenie gospodarzom wszystkiego dobrego w nadchodzącym roku, wspólne śpiewanie kolęd i ofiarowywanie przez gospodarzy odwiedzającym kolędnikom drobnych podarków.

Kolędników obdarowywano tzw. „szczodrakami” – specjalnie robionymi na tę okazję pierogami lub bułkami, a także pieczywem wotywnym w kształcie figurek zwierząt. Wszystkie te rytualne wypieki miały za zadanie zapewnić dobrobyt w kolejnym roku.

Na zakończenie wszystkie chóry zasiewały razem kolędę „Bóg się rodzi”.

 – Bardzo dziękujemy wszystkim za obecność na dzisiejszym koncercie i wspólne kolędowanie. Mieliśmy dzisiaj ogromną przyjemność w nim uczestniczyć i przeżyć wyjątkowe chwile przemijającego już czasu Bożego Narodzenia. Szczególne podziękowania kierujemy do naszych artystów, którzy w przygotowanie tego koncertu włożyli bardzo dużo pracy. Ich kreatywność, zapał i talent pozwoliły zorganizować wspaniałą ucztę muzyczną. Ci ludzie włożyli wiele wysiłku i pracy, aby osiągnąć taki efekt! – dziękował na zakończenie wójt.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.