- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Hej kolęda, kolęda!

20 grudnia w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju odbyła się coroczna wigilia Samorządu Uczniowskiego wraz z Wolontariatem oraz Szkolnym Kołem Caritas, podczas której podsumowano obiegły rok pracy, oraz przedstawiono plan na kolejny.

Stało się już tradycją, że w wielu szkołach, w ostatni dzień nauki przed Bożym Narodzeniem jest organizowana wspólna wigilia. W tym roku, w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju odbyła się ona w piątek 20 grudnia. Podczas uroczystości, uczniowie wraz z nauczycielami mogli wspólnie połamać się opłatkiem, złożyć sobie życzenia oraz zaśpiewać kolędy, do których akompaniował szkolny zespół muzyczny RCEZ Band. Jego członkowie podczas kolędowania po klasach w dniu jasełek szkolnych zebrali wśród uczniów oraz nauczycieli około 500 zł i cała suma pieniędzy została przeznaczona na cele charytatywne.

-Pomysł zbiórki na cele charytatywne był bardzo spontaniczny. Po występie podczas jasełek graliśmy jeszcze chwilę na sali i wtedy zrodził się pomysł, żeby przejść się po klasach i zacząć śpiewać kolędy. Na początku mieliśmy po prostu kolędować, ale stwierdziliśmy, że zbierzmy pieniądze na jakiś szczytny cel. Jestem bardzo szczęśliwa, że udało się zebrać taką sumę pieniędzy i że dzięki niej będziemy mogli komuś pomóc- mówi Basia Sarzyńska, członek zespołu RCEZ Band.

Nie mogło obejść się bez życzeń.

Tradycyjnie, tego typu wydarzenie rozpoczęło się wspólną modlitwą oraz odczytaniem fragmentu ewangelii. Słowo Boże skierował do uczniów ksiądz katecheta-Mateusz Januszewski. Po części modlitewnej nastąpiło składanie sobie nawzajem życzeń, kolędowanie oraz tradycyjne łamanie się opłatkiem-symbolem przyjaźni, miłości i przebaczenia.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia chciałabym życzyć wszystkiego co najlepsze, wszystkiego co najcieplejsze, oraz najradośniejsze. Niech te święta upłyną w rodzinnej atmosferze, a nowy rok niech wam przyniesie spełnienie marzeń, sukcesów w nauce, ale również w życiu osobistym. Dla uczniów jedno i drugie jest tak samo ważne-składa życzenia wicedyrektor Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju, Anna Olszowy.

Wigilia to czas podsumowań

- Reklama -

Wspólna Wigilia to również czas podsumowań tegorocznych działań Samorządu Uczniowskiego, PCK, Wolontariatu oraz szkolnego Koła Caritas. W tym roku nowo powstałe koło ma się czym pochwalić. W ciągu czterech miesięcy zdążyło uczestniczyć w bardzo wielu akcjach charytatywnych: Kromka Chleba dla Sąsiada, Dar Serca dla Ukrainy, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzidziom oraz wiele innych. Zorganizowali również i własne akcje wraz ze Szkolnym Kołem Wolontariatu, takie jak Kiermasz Słodkości.

-Szkolne Koło Caritas działa w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju od września tego roku, więc jest nową organizacją. Jednakże ja jako opiekun jestem związana z Caritasem już od 10 lat. W szkolnym kole mamy już jedenastu wolontariuszy, którzy bardzo chętnie uczestniczą w różnych akcjach-tych stałych przeprowadzanych przez Caritas, jaki i tych, które wynikają z bieżących potrzeb-opowiada opiekunka Szkolnego Koła Caritas, Łucja Mroczek. –Jedną inicjatyw, w której wzięliśmy udział była akcja zbiórki żywności o nazwie: Tak Pomagam. Cieszę się, że tak licznie mieszkańcy powiatu biłgorajskiego wspierają tego rodzaju inicjatywy, ponieważ mogliśmy zrobić naprawdę wiele paczek, które trafiają do uczniów potrzebujących również i z naszej szkoły. Nasi wolontariusze bardzo chętnie się angażują i wiedzą, że w każdym społeczeństwie są osoby, którym trzeba pomóc-dodaje.

Szkolne Koło Wolontariatu na przyszły rok planuje wiele akcji charytatywnych, w których jest zaangażowanych prawie 50-ciu wolontariuszy. W planach jest między innymi: udział w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zbiórka korków, pomoc jednemu z uczniów czy kontynuowanie cotygodniowych wizyt w domu kombatanta oraz tradycyjna zbiórka korków dla niepełnosprawnej Juli.

-W przyszłym roku nie zwalniam tępa. Pisząc plan we wrześniu, spodziewałam się zrealizować tylko pięć pozycji, teraz mamy za sobą już pięć więc to cały czas się rozwija i ta lista nie jest zamknięta. Jest to zasługa głównie cudownej młodzieży, która bardzo chętnie uczestniczy we wszystkiego rodzaju akcjach czy to w czasie godzin lekcyjnych, czy też pozaszkolnych-opiekunka Szkolnego Koła Wolontariatu, Ewelina Pyć.

Te wszystkie koła nie istniały by gdyby nie ciężka praca opiekunów, są nimi:

  • Szkolne Koło Caritas: Łucja Mroczek i Agnieszka Zlamańska
  • Samorząd uczniowski: Anna Pluta, Edyta Pleskacz
  • Szkolne Koło Wolontariatu : Ewelina Pyć, Tomasz Dziduch
  • Polski Czerwony Krzyż: Monika Popko

 

 

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.