- Reklama -

- Reklama -

Hasztagi na Instagramie. Czy są ważne?

Z Instagrama korzysta ponad miliard osób z całego świata. Do oznaczania tematyki postów służą hasztagi. Do czego tak naprawdę się przydają? Czy warto z nich korzystać? A jeśli tak, to dlaczego? Dowiedz się, jak używać hasztagów na Instagramie.

Dlaczego warto używać hasztagów?

Hasztag to słowo lub zwrot poprzedzony znakiem #. Umożliwia on określenie tematyki zdjęcia oraz pomaga znaleźć profil. Pozwala on zatem osobom zainteresowanym dotarcie do interesujących treści. Ktoś, kto znajdzie twoje zdjęcie, zostawi serduszko, komentarz, a tym samym da sygnał algorytmom Instagrama, że to, co publikujesz, jest wartościowe. Aplikacja ta promuje treści ciekawe dla użytkowników, więc twoje zasięgi wzrosną. W praktyce oznacza to, że więcej osób ma szansę zobaczyć twoje posty, polubić je, zacząć obserwować twój profil. Ma to spore znaczenie, jeśli prowadzisz firmowe konto i zależy ci na dotarciu do osób, które mogą być zainteresowane twoimi usługami lub produktami. Na co zwrócić uwagę, dobierając hasztagi?

Ilość a jakość

Maksymalnie można zamieścić trzydzieści hasztagów pod postem. Nie warto jednak umieszczać ich zbyt wiele. Najlepiej użyć od dziesięciu do dwudziestu. Czemu nie więcej? Czasami trudno nawet wymyślić kilka hasztagów, a po co się silić na wielką liczbę, skoro kilka dobrych przyniesie dobry efekt. Skąd jednak wiedzieć, jakiego użyć? Instagram może podpowiedzieć hasztagi powiązane z danym słowem, co ułatwia dotarcie do określonych grup docelowych. Przede wszystkim ważna jest jakość, a więc nawiązanie do tematyki zdjęcia.

Hasztagi powiązane z branżą

Każda firma ma jakąś misję i wartości, jakimi się kieruje. Wielkie marki mają swoje hasła, które kojarzą się z danym przedsiębiorstwem. Nazwa firmy również może być użyta jako hasztag. Inne przykłady to słowa kojarzące się z daną branżą.

Popularne hasztagi

Istnieją bardzo popularne hasztagi. Są to choćby love, instagood, fashion, beautiful, happy, cute. Warto zapoznać się z tą listą, ale niekoniecznie używać ich zbyt często. Skoro sporo osób używa takich słów, trudniej będzie się wybić i dotrzeć do zainteresowanych. Nie bez powodu są jednak popularne, dlatego użycie maksymalnie dwóch bardziej znanych i kilku mniej popularnych będzie dobrą strategią.

Nie tylko popularne

- Reklama -

Jak sprawdzić, czy dany hasztag jest popularny? Wystarczy wpisać frazę w zakładce „explore”, aby sprawdzić, ile razy został już wykorzystany przez użytkowników Instagrama. Pokazuje on jednak użycie go w postach, a nie liczbę wyszukiwania treści.

Polskie czy angielskie hasztagi?

Sporo zależy od tego, do kogo chcemy dotrzeć. Obecnie użytkownicy polscy wpisują zarówno polskie, jak i angielskie frazy, dlatego można przyjąć, że można używać zarówno polskich, jak i angielskich hasztagów, bądź stosować je zamiennie. W przypadku znaków diakrytycznych (ą,ś,ć) można stosować formy miłość oraz milosc.

Trochę inspiracji, czyli aplikacje do wyboru hasztagów

Aby odpowiednio dobrać hasztagi, można skorzystać ze specjalnych narzędzi. Przykładowo hasztracking umożliwia obserwowanie popularności danego hasztagu. Iconossquare umożliwia także pełną analizę ruchu generowanego przez użycie konkretnych haseł.

Nie daj się zablokować

W używaniu hasztagów należy również zachować ostrożność. Na początku przygody z Instagramem warto sprawdzić zbanowane hasztagi, takie jak sex czy follow4follow. Instagram ich nie lubi, więc w ten sposób nie zbudujemy popularności. Dobry hasztag powinien być również krótki i łatwy do zapamiętania, więc nie ma sensu przerabiać całych zdań na hasztag. Używaj również różnych zestawów do postów. Korzystanie w kółko z tych samych to działanie przypisane dla bootów, a chyba nie chcesz, by aplikacja uznała cię za robota.

Podsumowanie

Warto eksperymentować, obserwować ruch pod danymi postami oraz konkretnymi hasztagami. Oczywiście wszystkie te rady sprawdzą się tylko w przypadku ciekawych treści, nie bez znaczenia jest również godzina publikacji.
Podsumowując, umiejętne używanie hasztagów pomaga w docieraniu do większej liczby zainteresowanych odbiorców.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.