- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Harcerze przynieśli Betlejemskie Światło Pokoju

We wtorek 21 grudnia Betlejemskie Światło Pokoju, które jest symbolem pokoju, ciepła, miłości i jedności, przed Świętami Bożego Narodzenia trafiło do rąk włodarzy Biłgoraja, gminy Biłgoraj oraz Starostwa Powiatowego. Tradycyjnie przynieśli je harcerze z biłgorajskiej 13. Drużyny Starszoharcerskiej "Pochodni" im. phm. Tadeusza "Neya" Iwanowskiego.

- Reklama -

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To z tego miejsca każdego roku Betlejemskie Światło Pokoju wyrusza na cały świat. Mała świeczka niesiona jest przez harcerzy w sztafecie przez kolejne kraje i kontynenty.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji – czytamy na stronie swiatlo.zhp.pl.

Harcerze z 13. DSH „Pochodni” im. phm. Tadeusza „Neya” Iwanowskiego z Biłgoraja przynieśli do Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, Urzędu Miasta Biłgoraja oraz Urzędu Gminy Biłgoraj Betlejemskie Światło Pokoju, które do Polski trafiło z betlejemskiej Groty. Światło od harcerzy odebrali włodarze samorządów.

- Reklama -

– W tym roku akcja rozpraszania Betlejemskiego Światła Pokoju przebiega pod hasłem „Światło nadziei”. W imieniu naszych harcerzy pragniemy na te święta Bożego Narodzenia i na cały Nowy Rok życzyć Państwu tej prawdziwej nadziei, która wszystko zwycięża – mówiła harcmistrzyni Dorota Woźniak. – Zachęcamy do zabrania światła do swojego domu, jest ono przez nas podtrzymywane do Wigilii, dopiero po wigilijnej wieczerzy światło zgaśnie – podsumowała harcmistrz Woźniak. Każdy chętny mieszkaniec Biłgoraja będzie mógł zabrać światło do domu. Świece będą ustawione w biłgorajskich kościołach.

Polscy harcerze uczestniczą w wielkiej sztafecie przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju od 1991 roku i wierzymy, że ta tradycja będzie kultywowana przez kolejne pokolenia na naszej lokalnej ziemi.

um/gmina gbiłgoraj/powiat biłgorajski

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.