- Reklama -

- Reklama -

Harcerze na Monte Cassino

Trzyosobowa reprezentacja biłgorajskiej 18 Drużyny Wędrowniczej Ignis wraz innymi drużynami Chorągwi Lubelskiej bierze udział w Harcerskiej Wyprawie Pamięci z okazji 75. rocznicy Bitwy o Monte Cassino.

Harcerska Wyprawa Pamięci jest związana z obchodami 75. rocznicy walk o Monte Cassino. Biorą w niej udział reprezentanci Chorągwi Lubelskiej ZHP oraz biłgorajskie 18 Drużyny Wędrowniczej Ignis.

W Bitwie o Monte Cassino zginęło 923 polskich żołnierzy, a 2 931 zostało rannych, 345 uznano za zaginionych w czasie walki. W latach 1944-1945 u stóp klasztoru na  Monte Cassino, w tzw. “Dolinie Śmierci”, powstał polski cmentarz wojenny. Na tej jednej z najważniejszych polskich nekropolii spoczywa także gen. Władysław Anders. O bohaterstwie polskich żołnierzy przypomina wyryty na cmentarzu napis “Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni jej służbie”.

- Reklama -

Poza uczestnictwem w głównych uroczystościach w ramach wyprawy będzie również czas na zwiedzanie Wenecji oraz udział w mszy świętej na Placu Św. Piotra w Watykanie.

Harcerze zwiedzają także teren bitwy oraz pełnią służbę w miejscach pamięci, m.in. na Polskim Cmentarzu  Wojennym  pod Monte Cassino. Harcerze wzięli udział w oficjalnych obchodach oraz w czuwaniu przy grobach.

Harcerska Wyprawa Pamięci wpisuje się w nurt pielęgnowania polskości oraz rozwoju i kształtowania świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej mieszkańców regionu.

 

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.