- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Harcerki kwestują na zabytkowe nagrobki

- Reklama -

Dziś harcerki z zastępów "Lojalność", "Życzliwość" oraz nowo powołanego zastępu "Odwaga" kwestują na cmentarzu parafialnym w majdanie Starym (gm. Księżpol). Dochód ze sprzedaży zniczy i zbiórek do puszek ma być przeznaczony na zorganizowanie obozu i ratowanie zabytkowych nagrobków. 
Harcerkami opiekuje się wikariusz parafii Świętych Apostołów pw. Piotra i Pawła w Majdanie Starym ks. Adrian Borowski. Harcerki uczestniczą w wielu ważnych dla lokalnej społeczności wydarzeniach. Podczas ubiegłorocznych wakacjach przebywały także na obozie w Górach Świętokrzyskich. Jednak każdy wyjazd, zakup strojów czy wyposażenia, wiąże się z dodatkowymi kosztami. Aby wspomóc działalność tej organizacji, wystarczy na stoisku przy majdańskiej nekropolii kupić znicz lub wrzucić drobne do puszki.
Kolejnym waznym celem dzisiejszej zbiórki, jest ratowanie zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym w Majdanie Starym. Dokładna data powstania cmentarza nie jest znana. Powstał on około połowy XIX wieku, zastępując nekropolię istniejącą do tej pory. Na cmentarzu  znajduje się kaplica z I poł. XIX w., jest kilkadziesiąt pomników sprzed II wojny światowej, w tym pomnik nagrobny Zofii Ossowskiej, żony powstańca styczniowego i Leona Roszkowskiego, zarządcy klucza księżpolskiego, z 1933. Jest tu również zbiorowa mogiła 65 ofiar hitlerowskiej pacyfikacji Majdanu Starego i Nowego 3 lipca 1943 oraz grób żołnierzy Armii Krajowej. Najstarszym zachowanym pomnikiem jaki udało mi się odnaleźć jest nagrobek Eliasza Potockiego z 1866 r.
W starszej części nekropolii znajduje się najstarszy na cmentarzu nagrobek datowany na 1866, grób prawosławnego proboszcza miejscowej parafii Juliana Sajkiewicza (zm. 1905) oraz nagrobki członków jego rodziny oraz kolejna grupa pomników sprzed II wojny światowej.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.