- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Gwiazda światowego kina związana z … Biłgorajem

Rodzice jednego z najbardziej znanych amerykańskich aktorów - Harvey`a Keitela pochodzili z Biłgoraja. To ciekawa historia, o której niektórzy nawet nie wiedzieli: - To prawda - potwierdza Shalom Kital, brat stryjeczny aktora. Aktor ma dziś 84 lata i jest znany z ról w takich filmach jak: "Czas Apokalipsy" Francisa Forda Coppoli, "Wściekłe psy" Quentina Tarantino, a w 1991 roku otrzymał nominację do Oscara za film "Bugsy". Od tego momentu znajduje się w czołówce aktorskiego świata.

- Reklama -

Rodzice światowej sławy aktora amerykańskiego Harvey’a Keitela mieszkali na dzisiejszym os. Bojary. Ojciec Harvey’a handlował drewnem. Swego czasu w Biłgoraju był nawet brat stryjeczny aktora, Shalom Kital, również z pochodzenia biłgorajak (z miasta nad Ładą był jego ojciec). Shalom jest szefem Channel 2 News, programu informacyjnego telewizji izraelskiej.

– Oczywiście, Keitel wie, że jego rodzice pochodzili z Biłgoraja. Wyjechali stąd w latach 30. On urodził się już w Ameryce, w Nowym Jorku, gdzie wyemigrowali – zapewnia Shalom Kital. – Cały czas jesteśmy w kontakcie, dzwonimy do siebie, piszemy maile.

– Zapraszaliśmy Harvey’a Keitela, ale nie mógł przyjechać. Obiecał, że przy nadarzającej się okazji odwiedzi Biłgoraj – zapewnia Piotr Czarnecki, członek Stowarzyszenia Kulturalnego im. I. Singera, biłgorajski regionalista.

Harvey Keitel (ur. 13 maja 1939 r., Brooklyn, Nowy Jork). Służył w U.S. Marines. Aktorstwa uczył się w Actors Studio. O jego poważnym debiucie filmowym przesądził przypadek. Początkujący reżyser Martin Scorsese szukał aktorów, którzy zechcieliby zagrać w jego filmie „Who’s That Knocking at My Door ?”. Keitel zgłosił się na casting. Później były jeszcze „Mean Streets” („Ulice nędzy”, reżyserem był również Scorsese). Inne filmy, w których wystąpił Keitel to m.in.: „Taksówkarz”, „Ostatnie kuszenie Chrystusa”, „Niebieskie kołnierzyki”, „Thelma i Louise”, „Wściekłe psy”, „Pulp Fiction”, „Bugsy” (nominacja do Oscara), „Fortepian”.

info: UM Biłgoraj

- Reklama -

1 komentarz
  1. andzelina dzoli mówi

    Piotr Czarnecki został wyrzucony ze Stowarzyszenia Singera za kradzieże.
    Nie powoływałabym się na niego jako autorytet.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.