- Reklama -

Grupa przestępcza w Józefowie

Przez dwa lata na terenie Józefowa działała zorganizowana grupa przestępcza. Zajmowała się przemytem papierosów z Ukrainy.

Sprawa ma swój początek w 2015 roku. Wówczas m.in. w Józefowie rozpoczęła działalność zorganizowana  grupa przestępcza. Teraz  Prokuratura Regionalna w Lublinie skierowała do Sądu Okręgowego w Zamościu akt oskarżenia wobec 42 osób. Są oskarżeni o nielegalną produkcję i obrót papierosami oraz tytoniem. Straty Skarbu Państwa przekraczają 38,5 mln zł.

Grupa zajmowała się przemytem do Polski z Ukrainy znacznych ilości papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. W skład grupy wchodziły osoby, które regularnie przemycały niewielkie ilości wyrobów akcyzowych z terenu Ukrainy oraz tzw. kurierzy i odbiorcy papierosów w Warszawie. Łącznie w skład grupy „józefowskiej” wchodziło 14 osób. Osoby te nawiązały współpracę z drugą, większą, która działała na terenie Bydgoszczy i okolic.

– Działalność grupy obejmowała skupowanie nielegalnych papierosów od innych grup i pojedynczych dostawców z terenu całego kraju, a następnie sprzedaż tych wyrobów w Bydgoszczy oraz wywożenie ich do Niemiec. Łącznie w skład grupy „bydgoskiej” wchodziły 24 osoby. W sprawie oskarżono jeszcze 4 inne osoby współpracujące z obydwoma grupami – informuje Piotr Marko, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Lublinie.

 

 

- Reklama -

Oprócz tej działalności członkowie obydwu grup zajmowali się także nielegalnym pozyskiwaniem suszu tytoniowego i liści tytoniu, które na dalszym etapie były wykorzystywane do samodzielnej produkcji papierosów na trzech liniach produkcyjnych. Dwie z nich zostały w toku postępowania zabezpieczone przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Obydwie grupy dokonały obrotu ponad 1 mln paczek papierosów, przez co naraziły Skarb Państwa na uszczuplenie należności podatkowych w postaci należnego cła w wysokości ponad 1 mln zł, podatku akcyzowego w wysokości blisko 17 mln zł oraz należnego podatku VAT w wysokości niemal 5 mln zł.

Dodatkowo grupa bydgoska dokonała obrotu nie mniej niż 14 800 kg tytoniu nieoznaczonego polskimi znakami skarbowymi akcyzy, przez co naraziła Skarb Państwa na uszczuplenie należnego podatku akcyzowego w wysokości blisko 12 mln zł oraz należnego podatku VAT w wysokości niemal 3,5 mln zł.

Za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast za udział w takiej grupie – do 5 lat. Za przestępstwa akcyzowe kodeks karny skarbowy przewiduje kary do 6 lat pozbawienia wolności i wysokie grzywny.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.