- Reklama -

- Reklama -

Groźny wirus powrócił. Dotknie Ziemię Biłgorajską?

Jest pierwsze w tym roku ognisko wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń na Lubelszczyźnie. Informację potwierdziły już służby weterynaryjne. Ognisko stwierdzono w gospodarstwie w gminie Trzeszczany w powiecie hrubieszowskim. Wojewoda lubelski kilka miejscowości w gminach z powiatów chełmskiego i zamojskiego uznał już za teren , zagrożony. ASF dotknie także powiat biłgorajski?

- Reklama -

Tym razem chodzi o gospodarstwo w miejscowości Zadębce w gminie Trzeszczany. Badanie przeprowadzone w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach dały wynik pozytywny. To gospodarstwo utrzymujące 10 sztuk świń.

Afrykański pomór świń to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. Wirus jest odporny na wysoką temperaturę, procesy gnilne, wędzenie, krótkotrwałe gotowanie, wysychanie, potrafi przetrwać do 3 lat w mrożonym mięsie.

urząd MArszałkowski projekt

Do 19 czerwca oprócz miejscowości Zadębce wyznaczono obszar zapowietrzony obejmujący także inne wioski w powiecie hrubieszowskim. Chodzi o Nowosiółki i Janki (gm. Hrubieszów), Nieledew, Trzeszczany Pierwsze, Trzeszczany Drugie, Zadębce i Zadębce Kolonia (gm. Trzeszczany oraz Chyżowice, Łuszczów, Łuszczów-Kolonia, Mojsławice, Mojsławice-Kolonia (gm. Uchanie).

Wprowadzony został zakaz przemieszczania świń, wywożenia i rozrzucania ściółki oraz obornika pochodzącego od świń, organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów zwierząt oraz polowań zbiorowych i odłowów zwierząt a także organizowania zgromadzeń, widowisk i pochodów.

Przy drogach mają stanąć także tablice informujące o wjeździe na obszar zagrożony ASF.

 

- Reklama -

2 Komentarze
 1. Biłgorajanin mówi

  Czyli dobijanie ostatnich hodowców trzody w Polsce.
  Wirus taki sam jak Covid, czyli na papierze. Tylko covid wołali na grypę, a ASF „mają” świnie całkowicie zdrowe.
  Tak jak w poprzednich latach PiS ASF-em tępił zdrowe świnie, tak teraz dalej to samo robi PO.
  Rodacy obudźcie się!

  P.S. Ja z chęcią kupię mięso ze świnie z ASF.

 2. tubylec mówi

  Ktoś sobie przypomniał że istnieje w Polsce jeszcze resztka małych gospodarstw hodujących świnie więc trzeba je koniecznie zlikwidować. Tak trzymać uśmiechnięta gawiedź się cieszy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.