Korol

- Reklama -

Groźne owady

Osy, pszczoły i szerszenie w okresie letnim są wyjątkowo aktywne i zagrażają mieszkańcom. Strażacy mają pełne ręce roboty, usuwając ich gniazda.

Biłgorajscy strażacy już otrzymują zgłoszenia od mieszkańców, aby interweniowali i usuwali gniazda z uprzykrzającymi życie owadami. 23 lipca interweniowali w Biłgoraju przy ul. Nadstawnej. Mieszkańcy bloku zgłosili, że agresywnie zachowują się osy. Dzień później w budynku mieszkalnym przy ul. Moniuszki usuwali gniazdo szerszeni. Mieszkańcom Goraja również zagrażały osy, które znajdowały się w budynku gospodarczym. 26 lipca gniazdo szerszeni znajdowało się w Biłgoraju przy ul. Miodowej, natomiast dzień później szerszenie straszyły mieszkańców Samsonówki.

- Reklama -

Co zrobić, gdy natkniemy się na gniazdo niebezpiecznych owadów? Z pewnością nie należy ich dotykać ani straszyć. Może to się skończyć dla nas źle. Nie wolno gniazd spryskiwać wodą, nie wolno rzucać w nie żadnymi przedmiotami. W ten sposób można je tylko rozzłościć.

Jeśli owady zagrażają naszemu życiu i zdrowiu, warto wezwać straż pożarną. Działania strażaków polegają na wydzieleniu strefy około 20 m, w obrębie której nie wolno nikomu przebywać. Jeśli wśród domowników znajdują się osoby uczulone na jad owadów, wówczas powinny być ewakuowane. W zależności od położenia gniazda owadów strażacy potrzebują różnych narzędzi. W specjalnych strojach, chroniących przed użądleniem, druhowie odcinają gniazdo i zabierają z miejsca zdarzenia. Strażacy podkreślają, że interweniują, kiedy w pobliżu są małe dzieci, osoby chore czy niepełnosprawne. Ratownicy jednocześnie przestrzegają przed samodzielnym usuwaniem gniazd szerszeni, ponieważ owady błonkoskrzydłe jak osy, pszczoły czy szerszenie bywają agresywne.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.