kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Goście z Niemiec i Ukrainy

- Reklama -

22-letnia Yulia pochodzi z Kijowa. Obecnie jest studentką Dziennikarstwa i Medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Na Ukrainie ukończyła Narodowy Uniwersytet w Kijowie, gdzie studiowała język angielski i francuski. Yulia pochodzi z rodziny o polskich korzeniach. Polską interesowała się od dziecka, teraz ma okazję poznać ją bliżej. Yulia nie tylko studiuje, ale także jest stażystką Międzynarodowego Programu Staży Parlamentarnych. – Staż w Międzynarodowym Programie Staży Parlamentarnych jest wielką możliwością głębszego poznania ustroju politycznego i działalności najwyższego organu władzy ustawodawczej w Polsce. Zawsze marzyłam o tym, aby pracować w administracji publicznej lub dyplomacji, dlatego chciałabym dalej poszerzać swoją wiedzę w zakresie stosunków międzynarodowych. Wiążę wielkie nadzieje z udziałem w Międzynarodowym Programie Staży Parlamentarnych. Pomoże mi on poszerzyć horyzonty z zakresu polityki narodowej oraz międzynarodowej Polski. Chciałabym poznać strukturę organizacyjną Sejmu i Senatu, praktykę tworzenia aktów prawnych, a także dowiedzieć się jeszcze więcej o życiu społeczno-politycznym Rzeczypospolitej Polski – mówi. 

Podobnie Frederic Schulte, który przyjechał do Polski z Gießen w Niemczech. Pochodzi on z polsko-niemieckiej rodziny i Polska zawsze była mu szczególnie bliska. Frederic od ośmiu lat mieszka w Warszawie. Ukończył studia z zakresu europeistyki i germanistyki ze specjalizacją w polityce zagranicznej i komunikacji międzykulturowej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie LUMSA w Rzymie. Teraz jest na 3-miesięcznym stażu w parlamencie RP. 

toyota Yaris

– Moje zainteresowanie stosunkami międzynarodowymi doprowadziło mnie do studiowania Kulturoznawstwa Europy Środkowo-Wschodniej jako trzeciego kierunku. Obecnie jestem doktorantem w Instytucie Germanistyki UW. Podczas moich studiów aktywnie udzielałem się w organizacjach studenckich, np. w Kole Młodych Dyplomatów i Erasmus Student Network – opowiada o sobie. – Doświadczenie zawodowe zdobywałem między innymi w Ambasadzie RP w Rzymie, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacji im. Friedricha Eberta oraz Ambasadzie Niemiec w Warszawie. Międzynarodowy Program Staży Parlamentarnych jest dla mnie jedyną w swoim rodzaju szansą, aby lepiej poznać polski system polityczny oraz jak funkcjonuje Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, najwyższy organ władzy ustawodawczej i jedyny autorytet państwa, który jest wybierany – dodaje.

Stażyści odwiedzili Biłgoraj w ramach wizyty w okręgu wyborczym posła patrona. Yulia i Frederic mieli okazję przyjrzeć się pracy posłanki w jej biurze wyborczym, wzięli udział w uroczystościach strażackich w Tereszpolu i w rajdzie rowerowym w Aleksandrowie. We wtorek razem z posłanką Agatą Borowiec spotkali się z prezydentem RP Andrzejem Dudą w Zamościu. Oprócz wizyty z mieście rodzinnym posłanki, stażyści uczestniczą w pracach posłów opiekunów w parlamencie. Każdy stażysta pod patronatem posła na Sejm RP oraz opieką pracownika Kancelarii Sejmu ma możliwość udziału w pracach komisji sejmowej, której poseł patron jest członkiem oraz w grupach bilateralnych.

W tegorocznej edycji Międzynarodowego Programu Staży Parlamentarnych (MPSP) bierze udział 9 młodych ludzi z czterech krajów: Niemiec, Litwy, Ukrainy i Rumunii. 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Celem tego programu jest pogłębienie wiedzy o strukturze parlamentu polskiego, jego funkcjach oraz mechanizmach podejmowania decyzji politycznych. Staże służą również przybliżeniu stażystom polityki, kultury, tradycji i historii Polski.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.