- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Gorajskie kobiety świętowały

- Reklama -

Panie z Goraja obchodziły X-lecie Stowarzyszenia Kobiet Goraja – Kobieta Aktywna. Na uroczystość przybyło wielu gości. Byli włodarze gminy Goraj, przyjaciele stowarzyszenia, koła gospodyń i stowarzyszenia z gminy Goraj i Chrzanów, przedstawiciele instytucji wspomagających organizacje pożytku publicznego z Lublina. Podziękowaniom i wyróżnieniom dla Stowarzyszenia Kobieta Aktywna nie było końca. Z tej okazji został również zaprezentowany pokaz multimedialny na temat historii stowarzyszenia.

Stowarzyszenie założono 14 lipca 2007 r. Celem kobiet jest m.in. ochrona praw kobiet i ich rodzin, prowadzenie wśród kobiet działalności społeczno-wychowawczej, pielęgnowanie tradycji regionalnych i dziedzictwa narodowego. Panie ze stowarzyszenia aktywnie działają nie tylko na polu lokalnym, ale również regionalnym i krajowym. Są zawsze uśmiechnięte, pracowite i uczestniczą w wielu działaniach kulturalnych. Działają na rzecz aktywizacji społecznej i integracji mieszkańców. Pielęgnują tradycje regionalne, i dziedzictwo narodowe, biorą udział w imprezach okolicznościowych. Na swoim koncie mają też liczne sukcesy. Ostatni z nich to II miejsce na II Powiatowym Festiwalu Muzyki Ludowej w Biłgoraju. Stowarzyszenie promuje również produkty lokalne w całym kraju. W 2011 roku panie zatwierdziły zupę cebulową jako lubelski produkt regionalny. Zupa stała się wspaniałą wizytówką regionu i wciąż jest doceniana przez różnych krytyków kulinarnych. W 2016 roku w Bełżcu panie ze stowarzyszenia zdobyły I miejsce w Konkursie kulinarnym "Na Kresowym Szlaku Smaku". Warto też nadmienić, że zajęły I miejsce w ogólnopolskim konkursie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów" w Lublinie. Ponadto panie ściśle współpracują z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Goraju. Nie tylko zapewniają oprawę muzyczną imprez czy wydarzeń kulturalnych, ale również pomagają w organizacji innych uroczystości gminnych. 

toyota Yaris

Drugim wydarzeniem była potańcówka zorganizowana w ramach projektu "Muzyka! Roztoczańskie Kluby Tańca" dofinansowanego z Narodowego Centrum Kultury. Na potańcówce tuż po godz. 17.00  przygrywała Kapela Butrynów z Janowa Lubelskiego. Kapela Butrynów jest kapelą kontynuującą muzyczne tradycje regionu janowsko-biłgorajskiego i Roztocza Zachodniego. Od lat podejmuje próby ożywienia i wprowadzenia na nowo suki biłgorajskiej do praktyki muzycznej. Wykonuje repertuar taneczny: oberki, dróźniaki, polki w sposób jak najbardziej naturalny i zbliżony do pierwowzoru. Grane przez nich melodie zostały zasłyszane od najznakomitszych muzykantów regionu, takich jak Bronisław Dudka ze Zdziłowic, Leon Widz z Modliborzyc, Stefan Moskal z Białej, Bronisław Bida z Gródek, Stanisław Głaz z Dzwoli oraz Józef Góra z Krzemienia. W 2012 roku kapela wydała płytę "Na rozstajnych drogach". Obecnie w kapeli grają: Zbigniew Butryn – suka, oktawki, basy, Krzysztof Butryn – suka, skrzypce, Marta Graban-Butryn – śpiew, bębenek obręczowy, Piotr Deptuła – skrzypce sekund.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.