Mulawa góra do 05.04.2024

- Reklama -

- Reklama -

Goraj ma już 640 lat!

- Reklama -

Goraj to jedna z najstarszych miejscowości na Lubelszczyźnie. W tym roku mija dokładnie 640 lat od jej postania. Tę okrągłą rocznicę postanowiono wyjątkowo uczcić, dlatego w minioną niedzielę, 9 lipca, został zorganizowany festyn rodzinny. Jego najważniejszą i najbardziej spektakularną częścią była rekonstrukcja zdarzeń, które miały miejsce 640 lat temu. Widowisko zostało przygotowane przez bractwo rycerskie Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Założycielem Chorągwi jest Karol Bury, prawnik, sędzia Sądu Rejonowego w Sandomierzu, prezes LKS Sandomierz. Od początku pełni funkcję kasztelana chorągwi. Chorągiew Sandomierska jest pierwszym bractwem rycerskim w Polsce południowo-wschodniej i dzięki temu zyskała dużą popularność. Widzowie mogli zobaczyć, jak wyglądało wojsko w tamtych czasach i na jakiej zasadzie król podarował Dymitrowi z Goraja akt lokacji. Ta historyczna inscenizacja robiła wrażenie. Mieszkańcy z podziwem śledzili paradę średniowieczną, musztrę wojskową i sam moment wręczenia aktu lokacji. Barwne stroje, średniowieczna broń i język naszych pradziadów przybliżyły wszystkim te zamierzchłe już czasy. 

Organizatorami festynu byli wójt gminy Goraj, Gminny Ośrodek Kultury oraz Zespół Szkół w Goraju i jednostki OSP gminy Goraj. Niedzielny festyn rozpoczął włodarz gminy, kierując kilka słów do zgromadzonych mieszkańców i gości. – Jest mi niezmiernie miło móc powitać was wszystkich na corocznym festynie rodzinnym tu w Zastawiu, na Ziemi Gorajskiej. Dzisiejsze święto jest równe dla wszystkich i każdy, niezależnie od swojego statusu czy przekonań politycznych jest tu mile widziany i równo traktowany – witał Antoni Łukasik. – Tegoroczny festyn ma nieco inny charakter od tych z poprzednich lat, gdyż to właśnie w tym roku obchodzimy 640. rocznicę powstania Goraja. Mamy bogatą tradycję i wiele doświadczeń, które dają nam siłę oraz zapał do realizacji rozwoju gminy Goraj na kolejne wieki – mówił. – Chcę życzyć wam zdrowia i satysfakcji z bycia mieszkańcem gminy Goraj oraz pięknego przeżywania obchodów rocznicy jakże wiekowego już istnienia pięknej miejscowości Goraj – dodawał wójt, który dziękował także rolnikom za trud ciężkiej pracy na roli i życzył dobrych plonów.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Następnie przyszedł czas na zabawę. A było w czym wybierać. Były występy zespołów artystycznych GOK i zespołów z terenu gminy Goraj. Na scenie zaprezentowała się między innymi grupa dziewcząt z Zespołu Szkół, która zatańczyła taniec średniowieczny. Grupa z GOK, grając na fletach, wykonała kilka utworów średniowiecznych. Nie mogło też zabraknąć pani Janiny Pydo, śpiewaczki z Zastawia, która w tym roku osiągnęła ogromny sukces w Kazimierzu Dolnym. Wystąpił też duet Jadwiga i Aleksander Skoczylasowie, a także Stowarzyszenie Kobiet Goraja "Kobieta Aktywna" i Gminna Orkiestra Dęta. Mieszkańcy mogli uczestniczyć w koncercie zespołu Orkiestry Św. Mikołaja. Cały czas odbywały się przeróżne konkursy, gry i zabawy. Wystąpił zespół Baciary, a po nim Roxait. Imprezę zakończyła dyskoteka pod gwiazdami. Oprócz tego było wiele atrakcji: obóz rycerski i zabawa w iście rycerskim stylu z bractwem Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Można było skosztować przepysznych wypieków lokalnych, poznać ciekawostki z historii Goraja, a najmłodsi mogli szaleć w parku rozrywki. 

 

Historia Goraja 

Goraj w XII wieku był grodem usytuowanym na wzgórzu nad rzeką Łada. W 1377 roku król Ludwik Węgierski nadał swemu bliskiemu współpracownikowi Dymitrowi gród i zamek Łada. Nadanie Goraja Dymitrowi zostało potwierdzone przez Władysława Jagiełłę w 1389 roku. Przez ponad wiek zamek i gród stanowiły własność potomków Dymitra, który od nazwy miejscowości – Goraj – przybrał swoje nazwisko. Dzięki staraniom Gorajskich między 1398 a 1405 rokiem Goraj otrzymał prawa miejskie.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

W 1506 roku Goraj stał się własnością Mikołaja Firleja, a na początku XVII wieku dobra gorajskie przejął Jan Zamoyski, który wcielił je do ordynacji Zamoyskich. Przez cały okres I Rzeczypospolitej Goraj wchodził w skład powiatu urzędowskiego. W 1772 roku zagarnęli go Austriacy, awansując miasto do rangi siedziby dystryktu w cyrkule bełskim (z siedzibą w Zamościu). Na mocy Konwencji Warszawskiej z 1776 roku miasto powróciło do Polski, ale po ostatecznym upadku Rzeczypospolitej ponownie znalazło się w zaborze austriackim (do 1809 roku).

W 1810 roku władze Księstwa Warszawskiego włączyły Goraj do powiatu zamojskiego. Jak się okazało, ten związek administracyjny trwał aż do 1919 roku, kiedy to Goraj wszedł w skład powiatu biłgorajskiego. W 1869 roku władze carskie odebrały Gorajowi prawa miejskie.

Podczas II wojny światowej Goraj dotknęły represje hitlerowców. W listopadzie 1942 roku wywieziono na Majdanek ok. 100 mieszkańców. Roztoczańskie wzgórza i lasy (Hosznia Ordynacka) dawały schronienie żołnierzom AK. W latach 1975-1998 gmina Goraj wchodziła w skład woj. zamojskiego. Goraj – siedziba gminy – to jedna z najstarszych miejscowości Lubelszczyzny.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.