karczma na woli_wesela

- Reklama -

- Reklama -

Goraj: Jedyne takie przedstawienie w Polsce

To będzie unikatowe i jedyne w skali kraju przedstawienie pt. "Diabelki" czyli pożegnanie Starego Roku i Powitanie Nowego Roku. OSP w Goraju zaprasza w ostatni dzień tego roku na rynek.

- Reklama -

Tradycyjnie po nieszporach mieszkańcy gminy Goraj  zbierają się tłumnie na gorajskim rynku i uczestniczą w pożegnaniu mijającego roku i powitaniu Nowego Roku. Widowisko zwane „Diabełkami” tworzą młodzi mieszkańcy Gminy z pomocą Ochotniczej Straży Pożarnej w Goraju i Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju.

Akcja „Diabełków” rozgrywa się tuż po zmroku. Stary Rok w towarzystwie diabłów trzy razy objeżdża na ciągniku gorajski Rynek, nie chcąc pogodzić się z faktem, że to już ostatnie godziny jego panowania. Później na rynku prowadzone są dialogi. Diabły, wiedźmy, Żyd wytykają błędy, natomiast aniołowie stają w obronie Starego Roku. Ich rozmowa najczęściej jest burzliwa i dotyczy dokonań (udanych i nieudanych) Starego Roku. Scenariusz każdego roku jest modyfikowany, tak aby wpasował się do aktualnej sytuacji gospodarczej, politycznej i społecznej Goraja oraz kraju.

- Reklama -

W poprzednich latach, o północy na rynku rozpalane było ognisko, które jest symbolem końca i początku. Wyła syrena strażacka oraz biły dzwony. Zobaczymy jak będzie teraz.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.