- Reklama -

- Reklama -

GOK droższy o milion

Gmina Księżpol rozpoczęła budowę Gminnego Ośrodka Kultury. Zadanie to będzie jednak dość kosztowne. Planuje się, że budowa pochłonie ponad 3 mln zł.

W Księżpolu pełną parą idą przygotowania do budowy Gminnego Ośrodka Kultury. Budynek ma stanąć na placu w centrum miejscowości. Będzie to piętrowy budynek z poddaszem nieużytkowym o wymiarach 22 na 37 m i łącznej powierzchni użytkowej ponad 1 000 m2.

Przygotowano już potrzebne zezwolenia i projekt, a gmina rozpoczęła poszukiwania wykonawcy. Ogłoszono przetarg, na który wpłynęły oferty dwóch firm. Pierwsza pochodziła od firmy JP Usługi Budowlane Jan Pikuta z Biłgoraja i opiewała na kwotę prawie 3 mln 500 tys. zł. Druga to oferta konsorcjum firm, w skład którego wchodzi Przedsiębiorstwo Budowlane „CEGPOL” Janusz Cegłowski z Biłgoraja i firma Usługi Ślusarsko-Spawalnicze Piotr Romaniak z Korczowa, które zaoferowało wykonanie budowy za nieco ponad 3 mln zł.

- Reklama -

14 czerwca zapadła decyzja dotycząca wykonawcy inwestycji. Wygrało konsorcjum, którego oferta była o pół miliona złotych tańsza. To i tak o milion złotych więcej niż początkowo zakładał samorząd. Gmina chciała przeznaczyć na to zadanie ok. 2 milinów złotych. W 2018 r. wygospodarowała na budowę GOK-u 1 mln 380 tys. zł, a w następnym 700 tys. zł. Radni już zatwierdzili zmiany w budżecie i zwiększyli pulę środków na zaplanowaną inwestycję. 

– Nauczeni doświadczeniem lat poprzednich w budżecie założyliśmy, że wartość tych robót będzie niższa niż w kosztorysie inwestorskim – wyjaśnia wójt gminy Księżpol Lech Rębacz. – Realia tego roku pokazują, że przetargi nie idą poniżej kosztorysu 60-70 procent, tak jak jeszcze dwa lata wcześniej. Obecnie jest to 100-120 procent wartości kosztorysu inwestorskiego. Wpływa także mniej ofert, jedna lub dwie. Nie jest to udziałem tylko naszej gminy, dotyczy to wszystkich samorządów. Takie są realia. Przedsiębiorcy twierdzą, że główną przyczyną jest brak pracowników – dodaje.

Jeżeli prace będą przebiegały zgodnie z planem, budowa GOK-u zakończy się w listopadzie 2019 roku.

 

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Mieszkanka mówi

    Kiedyś jest fanatyk miał wizję domu kultury pewnie z nadzieją, że ktoś z rodziny dostanie tam posadkę. Uważam, że te 3 mln zł to pieniądze wyrzucone w błoto. W Księżpolu jest już budynek, który w pełni mozna spokojnie wykorzystać na cele domu kultury. Efekt będzie taki, że nasz piękny plac zostanie zmarnowany. Ileż to w gminie jest imprez, które potrzebują sali widowiskowej??? Dożynki, przeglądy, festiwale, to imprezy plenerowe. Spotkania teatralno-kulturalne do tej pory odbywały się w świetlicach i remizach i jakoś zmieścili się wszyscy chętni. Lepiej za wczasu anulować ten projekt. Możliwe, że wójt już powiedział sobie dość swemu wójtowaniu i dlatego na odchodne chce zrobić wszystkim kosztowny prezent.

  2. Dobry doradca mówi

    Śmiech…niech lepiej udrożnią, pogłębią i poszerzą rzekę aby nie wylewała po każdej nawet najsłabszej zimie zamiast wydawać tak duże kwoty na coś tak nie potrzebnego…droga Księżpol – Biszcza też woła o pomstę do nieba….ale co tam…

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.