- Reklama -

- Reklama -

Gminy szacują straty po gradobiciu i suszy

Ten rok znowu był bardzo niekorzystniej dla rolników. Po trwającej w maju i czerwcu suszy, przyszły burze i gradobicie. Gminy już rozpoczęły zbieranie oświadczeń o stratach o d rolników.

Susza dotknęła prawie wszystkie gminy w powiecie biłgorajskim. Brak opadów na wiosnę i tropikalne temperatury w czerwcu sprawiły, że zbiory będą bardzo małe. Straty w rolnictwie odczuwają i plantatorzy zbóż, i warzyw czy owoców miękkich.

Kolejne problemy rolników związane są z nawałnicami i gradobiciami. Tam, gdzie susza nie dokonała spustoszenia w uprawach, zrobił to ulewny deszcz i grad. Duże straty odnotowali plantatorzy tytoniu.

W związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, w niektórych gminach już rozpoczęto zbieranie oświadczeń od rolników. Urząd Miejski w Tarnogrodzie prowadzi nabór oświadczeń rolników dotyczących uszkodzeń upraw spowodowanych klęską gradobicia. Oświadczenia  należy składać w terminie umożliwiającym komisji powołanej przez Wojewodę Lubelskiego oszacowanie strat przed zbiorem upraw w których wystąpiły uszkodzenia. Do oświadczenia musi być dołączona kserokopia wniosku o płatności bezpośrednie na rok 2019. Druki oświadczeń można pobrać i składać w Urzędzie Miejskim w Tarnogrodzie  pok. Nr 1.

Także w związku z wystąpieniem na terenie Gminy Biłgoraj niekorzystnego zjawiska atmosferycznego w postaci suszy, rolnicy, którzy ponieśli straty w uprawach rolnych mogą składać oświadczenia do Urzędu Gminy Biłgoraj, ul. Kościuszki 88, pokój nr 20. Zgłoszenia strat są przyjmowane do dnia 31.07.2019 r.

- Reklama -

Oświadczenia o stratach spowodowanych gradobiciem przyjmowane są także w gminie Łukowa. Druki oświadczeń oraz wszelkie informacje można uzyskać z Urzędzie Gminy Łukowa w pokoju nr 11. Wymagane jest, aby do wniosku dołączyć kserokopię wniosku o płatności bezpośrednie z ARiMR, informację o powierzchni gospodarstwa rolnego wraz z dzierżawami oraz powierzchni upraw objętych ubezpieczeniem.

Oświadczenie od rolników dotyczące gradu i suszy przyjmowane są także w Urzędzie Miejskim we Frampolu. Zbierane są informacje na temat rodzaju upraw dotkniętych klęską. Ważne jest, aby wnioski złożyć przed zbiorem plonu.

Wszystkie informacje dotyczące procedury szacowania strat dostępne są pod adresem:

https://luwwlublinie.bip.gov.pl/rolnictwo/110986_procedura-szacowania-strat.html

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.