Kadius

- Reklama -

Gminy rezygnują z prowadzenia ewidencji gruntów i budynków

Zadania z zakresu ewidencji gruntów i budynków są zadaniami starosty zgodnie z zapisami Ustawy o prawie geodezyjnym i kartograficznym. Wszelkie zadania z tego zakresu były realizowane przez urzędy gminy na podstawie konkretnych umów – porozumień pomiędzy samorządem powiatu a urzędami gmin. W momencie utworzenia urzędów powiatowych w 1999 roku, na terenie powiatu biłgorajskiego dokładnie 9 gmin realizowało zadania z zakresu ewidencji gruntów i budynków. – Tuż po utworzeniu samorządu powiatu biłgorajskiego z prowadzenia tych zadań zrezygnowały gminy Obsza i Łukowa. W 2008 roku zrezygnowała gmina Frampol – informuje Magdalena Szewczuk, rzecznik prasowy biłgorajskiego Starostwa Powiatowego. W tym roku kolejne trzy gminy wypowiedziały porozumienia ze starostwem. Są to gminy: Aleksandrów, Biszcza i Tarnogród. Dokumentacja z gminy Aleksandrów została przejęta przez powiat z dniem 1 kwietnia. 28 kwietnia dokumenty przekazała gmina Tarnogród. Do końca maja starostwo przejmie dokumenty od gminy Biszcza. – Na dzień dzisiejszy zadanie ewidencji gruntów i budynków realizowane jest na podstawie porozumienia z powiatem biłgorajskim przez gminy: Turobin, Goraj i Potok Górny – przypomina rzeczniczka. 

Interesowało nas także, co się stanie z geodetami, którzy do tej pory pracowali w tych trzech gminach. – Nie posiadamy wiedzy na temat likwidacji referatów w gminach oraz związanych z tym ewentualnych zwolnień pracowników. Te decyzje są w kompetencji wójtów i burmistrzów. Jednak nie należy mylić przekazywania zadań z zakresu ewidencji gruntów i budynków z likwidacją referatów w gminach, ponieważ referaty prowadzą także inne zadania realizowane jako zadania własne gminy – wyjaśnia Magdalena Szewczuk. Z naszych informacji wynika, że żaden z trzech geodetów pracy nie straci. Pracownik z Aleksandrowa nadal pracuje w tamtejszym urzędzie. W Tarnogrodzie dotychczasowy pracownik odszedł na emeryturę. Geodeta z Biszczy ma być od czerwca pracownikiem starostwa.

- Reklama -

Te gminy, które nie prowadzą zadań z zakresu ewidencji gruntów i budynków, podpisały już lub w najbliższych dniach podpiszą umowę na korzystanie z Geoportalu Powiatu Biłgorajskiego. – Są to umowy nieodpłatne, a jedynym warunkiem jest posiadanie adresu IP przez gminy. Dostęp do geoportalu umożliwia gminom dostęp do danych w ewidencji gruntów i budynków bez możliwości wprowadzania tam zmian. Samorządy mogą korzystać z danych portalu przy realizacji zadań własnych oraz udzielać mieszkańcom podstawowych informacji bez możliwości wydawania dokumentów – informuje rzeczniczka. 

Dla mieszkańców powiatu biłgorajskiego ewidencja gruntów i budynków prowadzona jest w Wydziale Geodezji Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, ul. Kościuszki 87, oprócz mieszkańców gmin Turobin Goraj i Potok Górny, dla których zadania te realizowane są w urzędach tych gmin.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.