- Reklama -

- Reklama -

Gminne obchody jubileuszu Chrztu Polski

 

3 maja 2016 r. o godz. 15.00 w GOK w Łukowej odbędzie się wernisaż wystawy eksponatów sakralnych udostępnionych przez proboszcza łukowskiej parafii. Wystawę organizuje GOK w Łukowej.

Wystawa „Zabytki parafii łukowskiej starożytnego pochodzenia”

Wystawa zorganizowana została dla pogłębienia wiedzy i ukazania bogactwa nigdy dotąd nieeksponowanych zabytków sakralnych kościoła parafialnego w Łukowej. Zachowane piękne barokowe ornaty, XVII-wieczne naczynia liturgiczne i stare księgi archiwalne świadczą o głębokiej wierze i wielowiekowej historii tej chrześcijańskiej społeczności, której przewodzili gruntownie wykształceni duchowni. 

Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski jest wspaniałą okazją, by wrócić do początków naszego państwa, a także do odkrywania początków naszej Małej Ojczyzny i jej starożytnych katolickich korzeni, zwłaszcza że w tym roku mija dokładnie 550 lat od pierwszej historycznej wzmianki dotyczącej parafii oraz 80 lat od uroczystej konsekracji kościoła łukowskiego. 

Rocznice te skłaniają do zachwytu i refleksji nad przeszłością, która powinna pomóc mieszkańcom gminy łukowskiej w przekazaniu wiary i kultury przychodzącym po nas pokoleniom.

Jubileuszowe konkursy łukowskiego GOK-u

7 kwietnia 2016 roku w szkołach podstawowych na terenie gminy Łukowa oraz parafii w Łukowej i Chmielku odbyły się eliminacje gminne Konkursu Wiedzy „1050. rocznica Chrztu Polski”.

Komisja konkursowa po sprawdzeniu 44 testów wyłoniła zwycięzców.

I miejsce zajęli Marlena Mizerska kl. V SP w Babicach, op. Jadwiga Kowalik; Janusz Minkiewicz kl. VI SP w Łukowej, op. Renata Rój.

II miejsce – Amelia Goch kl. IV SP w Babicach, op. Jadwiga Kowalik; Igor Majewski kl. VI SP w Łukowej, op. Renata Rój; Kacper Buczek kl. VI SP w Chmielku, op. Beata Słoma.

III miejsce – Tomasz Dyrka kl. V SP w Łukowej, op. Renata Rój; Kamil Wróbel kl. VI SP w Chmielku.

Komisja wyróżniła:

Magdalenę Marczak SP w Łukowej, op. Renata Rój

- Reklama -

Agnieszkę Roratę SP w Chmielku, op. Beata Słoma

Kingę Bednarz SP w Babicach, op. Jadwiga Kowalik

Szymona Niedzielskiego SP w Chmielku, op. Beata Słoma.

14 kwietnia 2016 roku, w rocznicę Chrztu Mieszka, 12 gimnazjalistów z Łukowej wzięło udział w eliminacjach gminnych Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy „1050 lat chrześcijaństwa w Polsce”. 

Najlepiej test wiedzy napisały: Martyna Kryń i Aleksandra Kłębek z klasy III, zdobywając I miejsce i kwalifikując się do udziału w konkursie międzywojewódzkim.

GOK przyznał nagrody i pozostałe miejsca:

II miejsce: Milena Paluch i Anna Koman

III miejsce: Aleksandra Barć i Paweł Koman

wyróżnienie otrzymała Paulina Bryła.

Zwycięzcy i uczestnicy konkursów otrzymają dyplomy i nagrody podczas wernisażu wystawy „Zabytki parafii łukowskiej starożytnego pochodzenia”, który odbędzie się 3 maja br. o godzinie 15.00 w ramach gminnych obchodów jubileuszu Chrztu Polski.

Zapłonęło ognisko Ducha Św. w Łukowej

Nasi strażacy upamiętnili 1050. Rocznicę Chrztu Polski, włączając się w akcję Związku Podhalan i Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej objętą patronatem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

Głównym założeniem wspólnej inicjatywy był przemarsz przez Polskę Ognisk Ducha Świętego polegający na zapaleniu przez strażaków OSP w dniu 14 kwietnia 2016 r. ognia przy krzyżu na Giewoncie i następnie od godziny 20.00 ognisk w całym kraju.

Ognisko – symbol jedności narodowej oraz obecności Ducha Świętego zapłonęło na placu przed plebanią o 20.10, zgodnie z ogólnopolską instrukcją. Strażakom ochotnikom towarzyszyli: wójt gminy Łukowa, proboszcz parafii w Łukowej, dyrektor GOK w Łukowej, Zespół Męski OPOKA, ks. Tomasz, pracownik GOK oraz nielicznie zebrana młodzież.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.