- Reklama -

- Reklama -

Gmina zamienia ruderę na mieszkania

Umowa właśnie została podpisana. Turobin oficjalnie przystąpił do projektu Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa i wybuduje w gminie mieszkania na wynajem i z niskim czynszem. Przedstawiciele 10 samorządów z województwa lubelskiego podpisali w Łęcznej dokument inicjujący powstanie projektu na terenie Lubelszczyzny. Jedyną naszą gminą jest na razie Turobin.

- Reklama -

Mieszkania powstaną w Żabnie, gdzie od lat stoi budynek w stanie surowym. Budynek miał być  kiedyś szkołą, ale ona nigdy nie powstała. Jest za to piętrowy zadaszony obiekt w stanie surowym i bez okien. Teraz ma zamienić się w … mieszkania dostępne tylko dla miejscowych.

 

– Dla rodzin, które nie posiadają zdolności kredytowej, ale posiadają zdolność czynszową.( umowa o pracę , emerytura – zdolność opłacania czynszu).Po 10 lub 15 latach możliwość wykupu mieszkania na własność – zapowiada wójt Andrzej Kozina.

 

Dla kogo będą mieszkania?

Dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, a mają tzw. „zdolność czynszową”;

Dla osób, których dochody są zbyt wysokie, by przyznano im lokal komunalny;

Dla osób, które nie posiadają tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości;

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, czyli SIM, to spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu.  SIM-y to spółki tzw. not for profit budujące mieszkania społeczne.

SIM Wschód Sp. z o. o. to nowo tworzona spółka na terenie województwa lubelskiego, której przyszłymi udziałowcami będzie 10 gmin z województwa lubelskiego: Cyców, gmina Hrubieszów, Krzczonów, miasto Łęczna, miasto Puławy, Rudnik, Turobin, Wólka, Wysokie, Żółkiewka.

foto: UM Łęczna

 

- Reklama -

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.