- Reklama -

- Reklama -

Gmina uspokaja: miejsca w żłobku nie są zagrożone

Utworzenie dodatkowych miejsc opieki dla dzieci w wieku do 3 lat w żłobku w Józefowie nie jest zagrożone. Wprawdzie inwestycja współfinansowana z Programu "Maluch+" będzie kosztować więcej niż pierwotnie planowano, ale na czwartkowej sesji Rada Miejska zwiększyła środki na to zadanie i nowe miejsca dla maluchów zostaną przygotowane.

- Reklama -

Obecnie gmina ma 16 miejsc dla najmłodszych dzieci w Klubie Dziecięcym „Smyk”, działającym przy miejscowym przedszkolu. Obok są wylane fundamenty i wykonane podpiwniczenie z kotłownią na potrzeby przedszkola, na których teraz samorząd postawi ściany i przykryje dachem.

Do nowego obiektu gmina chce przenieść obecny żłobek, dzięki czemu liczba miejsc zwiększy się z do 24. – Firmy, które zgłosiły się w przetargu na wykonanie robót zaproponowały ceny, które były wyższe od kwoty planowanej na tę inwestycję. Do najtańszej oferty brakowało około 400 tysięcy złotych i o taką kwotę radni zwiększyli środki na to zadanie. Dzięki temu możemy rozstrzygnąć przetarg, podpisać umowę i rozpocząć prace, które potrwają siedem miesięcy – tłumaczy w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową Burmistrz Józefowa Roman Dziura.

urząd MArszałkowski projekt

Oprócz samego budynku przetarg obejmował zagospodarowanie terenu, w tym urządzenie terenów zielonych i wykonanie ogrodzenia.

Wszystko będzie kosztować około 1 miliona 390 tysięcy złotych. Z Programu „Maluch+” Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Gmina Józefów ma już przyznany prawie 1 milion złotych, ale jest szansa, że dotacja będzie większa. Decyzja w tej sprawie, która zależy od resortu pracy, ma zapaść w maju.

Podczas czwartkowej sesji radni zmienili również zasady finansowania prac konserwatorskich w kościele parafialnym Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Józefowie, na które jest przyznane dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

– Pierwotny plan zakładał wykonanie wszystkich robót w bieżącym roku, ale firmy, które odpowiedziały na zapytania ofertowe w tej sprawie uznały, że potrzebują więcej czasu na realizację inwestycji. By było to możliwe rada zgodziła się na rozłożenie środków na lata 2024 – 2025, dzięki czemu gmina, która pozyskała dotację, może podpisać umowę o przekazaniu pieniędzy parafii, a ta może zawrzeć umowy z wykonawcami robót – wyjaśnia Roman Dziura.

W zabytkowym kościele w Józefowie w tym roku ma być zakonserwowany dach, przeprowadzona renowacja chrzcielnicy i wyremontowana część ogrodzenia. Pozostała część i renowacja głównego ołtarza mają się zakończyć w 2025 roku.

 

foto: Gminny Klub Dziecięcy Kajtek w Józefowie

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.