- Reklama -

- Reklama -

Poznajcie nasze KGW. Gmina chyba jest z nich dumna?

- Nasza wieś nazywa się Żabno, co kojarzy się z żabkami i kolorem zielonym, więc zdecydowałyśmy na taki kolor spódnic. Do tego czerwone bluzki i chustki, które dopełniają całokształtu - mówi Katarzyna Krasoń, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Żabnianki w Żabnie (gm. Turobin). Dłuuuuga rozmowa w Nowej Gazecie Biłgorajskiej.

- Reklama -

Dawno powstało KGW w Żabnie?

– Z tego co przekazały nam starsze członkinie, koło jest jednym z najstarszych na terenie gminy Turobin i w przyszłym roku będziemy obchodzić 75-lecie istnienia. To kolejny powód do integracji, kultywowania tradycji i wspomnień. W obecnym składzie działamy od 2020 roku, kiedy  na wniosek komitetu założycielskiego, koło zostało zarejestrowane w ARiMR. Z ważniejszych tradycji, jakie zachowujemy, jest prezentacja wieńca dożynkowego na dożynkach gminni parafialnych. W strojach bierzemy również udział w procesji z okazji Bożego Ciała czy Wielkiej Nocy.

urząd MArszałkowski projekt

Macie jakieś własne stroje, charakterystyczne dla Żabna?

– Nie posiadamy typowych strojów kół gospodyń wiejskich. Wspólnie zdecydowałyśmy się na nowoczesną wersję, z elementami tradycyjnymi jak motywy kwiatowe. Nasza wieś nazywa się Żabno, co kojarzy się z żabkami i kolorem zielonym, więc zdecydowałyśmy na taki kolor spódnic. Do tego czerwone bluzki i chustki, które dopełniają całokształtu. Może wkrótce zdecydujemy się na odtworzenie tradycyjnych strojów, znanych z wcześniejszych lat i tradycji Ziemi Biłgorajskiej?

Właściwie co Was motywuje? Z jakiego powodu chce się Wam angażować w działalność społeczną?

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

– Trudno określić jednoznacznie motywację członkiń bo każda z nas ma na pewno jakieś swoje własne. Na pewno chęć wspólnej integracji, wyrwania się z codziennie rutyny, wspólnie spędzony czas na rozmowach czy innych, ciekawych zajęciach. Takie spotkania to zawsze wymiana doświadczeń, przepisów czy zabawnych anegdotek. Motywujemy się nawzajem do wspólnej pracy, która przynosi pozytywne efekty. Na naszym „pokładzie” mamy osoby starsze i młodsze, co idealnie dopełnia nasze działania, a każda głowa to kolejny ciekawy pomysł do zrealizowania.

(…)

KGW Żabno w pigułce i w długiej rozmowie, w najnowszym papierowym wydaniu Nowej Gazety Biłgorajskiej. Z wielką przyjemnością zaprezentujemy także inne koła gospodyń wiejskich działające w powiecie biłgorajskim. Któreś z nich jest wyjątkowo aktywne? Któreś z nich ma fajny projekt i chce go nagłośnić? Lub po prostu pokazać, że istnieje nie tylko na papierze i szuka chętnych?  Odezwijcie się: nowa@gazetabilgoraj.pl

- Reklama -

5 Komentarze
 1. 😭 mówi

  Kiedy oddajemy garnki?

 2. Iwona mówi

  Jakie ,,chyba”?

 3. Krysia mówi

  super informację obie mìejscowosci są mi bliskie z jednej pochodziła mama A z drugiej tatą
  pozdrawiam Żabno i Tokary

 4. Anonim mówi

  Tak jest KGW Tokary mogą zaskoczyć cię wszędzie.Był taki okres ,że co nie otworzyłeś czekało na ciebie KGW Tokary.

 5. Paweł mówi

  KGW Tokary i tak jest najlepsze! 🙂
  Pozdrawiam Piękne Panie. 🙂

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.