- Reklama -

Gmina dopłaca do wody i ścieków

Samorząd gminy Łukowa dopłaca do wody i ścieków, które odprowadzają mieszkańcy. Podczas ostatniej sesji w 2020 roku radni podjęli stosowne uchwały.

Założenia uchwały dotyczącej dotacji dla Zakładu Gospodarki Komunalnej w Łukowej do zbiorowego zaopatrzenia w wodę i ścieki przedstawił  Dariusz Panas, p.o. kierownika Zakładu Gospodarki Komunalnej w Łukowej.
Trzy lata temu gminny Zakład Gospodarki Komunalnej przechodził przez etap tworzenia taryf. Po raz pierwszy zatwierdzał je nowy organ Wody Polskie. Obecny okres obowiązywania taryf kończy się za pół roku (czerwiec 2021). Do tego okresu Zakład nie może pobierać wyższej opłaty za wody i ścieki. Obecnie mieszkańcy płacą 2,83 zł na 1 m3 wody i 4,43 za 1 m3 odprowadzonych ścieków. Koszty jednak z roku na rok rosną. Składają się na nie m.in. utrzymanie sieci wodociągów i kanalizacji. Stąd konieczność dopłat z budżetu gminy. Zgodnie z podjętą uchwałą wynosić one będą 0,40 zł do każdego metra sześciennego wody i 2,44 zł do metra sześciennego ścieków.
– Czy te kwoty są duże czy małe to kwestia dyskusyjna – mówił kierownik Panas. – Nie są to kwoty duże w porównaniu do wydatków, które ponosimy cały czas – dodał. Zaznaczył, że Zakład do końca stycznia ma przedstawić nowy projekt taryf, aby przedłożyć do Wód Polskich. Trzy lata temu instytucja ta nie zgodziła się na stopniowe coroczne podwyżki. Z tego względu dopłacać musi gmina.

- Reklama -

W nowych taryfach, zgodnie z nowymi regulacjami, będzie konieczność wprowadzenia dwóch taryf dla odbiorców indywidualnych i zakładów pracy i instytucji.

 

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.