- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Gmina Biłgoraj z budżetem

21 grudnia odbyła się sesja Rady Gminy Biłgoraj. Jej głównym punktem było podjęcie jednej z najważniejszych uchwał – uchwały budżetowej na przyszły rok. Radni byli jednomyślni.

- Reklama -

Założenia projektu budżetu na 2021 rok przedstawił wójt Wiesław Różyński. Dochody budżetowe gminy Biłgoraj zaplanowano na poziomie 65,6 mln. Natomiast po stronie wydatków zapisano 70,1 mln. Z tej kwoty ponad 15 procent stanowią wydatki majątkowe. Na przyszłoroczne inwestycje gmina zamierza przeznaczyć ponad 10,5 mln złotych. Planowany deficyt wyniesie ponad 5 mln zł. – Projekt budżetu przy dochodach jest mniejszy niż w roku 2021. Część realizacji dużych inwestycji jak budowa hali sportowej w Soli czy budowa budynków użyteczności publicznej na potrzeby polityki społecznej w Dylach i Bidaczowie zostały już zrealizowane. To były duże inwestycje realizowane w cyklu wieloletnim. Teraz przechodzimy do innych inwestycji. Od wielu lat staramy się wykonywać dokumentacje, przygotowywać zadania związane z gospodarką wodno-ściekową – mówił Wiesław Różyński. Zadania w tym zakresie będą realizowane w Edwardowie, Brodziakach, Smólsku Małym i Dużym.

Wójt wyjaśnił, że ważnym elementem jest również budownictwo drogowe, budowa chodników i poprawa przejezdności dróg. – Gmina Biłgoraj pozyskuje nowych mieszkańców, ale również mieszkańcy gminy przy współpracy z samorządem tworzą kolejne linie zabudowy – mówił. Wyjaśnił, że oczekiwaną inwestycją jest II linia zabudowy w Hedwiżynie, droga ze ścieżką rowerową w Podlesiu, chodniki w Bidaczowie, Wolaninach i Bukowej.

Władze gminy złożyły również wnioski na kolejne zadania inwestycyjne: budowa świetlicy w Woli Małej, w Korczowie, rozbudowa świetlicy w Korytkowie Dużym.

Wiesław Różyński podkreślił, że ważnym elementem budżetu gminy jest fundusz sołecki. Dzięki niemu mieszkańcy sami mogą decydować, jaka inwestycja będzie realizowana w ich miejscowości.  – Środki ma każda miejscowość. Każdy może skorzystać z tego dobrodziejstwa. Są miejscowości, gdzie trudno wymyślać przydatne zadanie, a są takie, gdzie potrzeby są realizowane celowe. Jest to dobre wsparcie. Mieszkańcy dokładają cegiełkę, jest to wsparcie potrzebne – mówił.

– Czekamy na rozstrzygnięcie wielu wniosków. Będziemy obserwować pojawiąjące się środki, możliwości, projekty. Zechcemy to wprowadzać w ciągu roku – mówił wójt. Dodał, że budżet jest rozwojowy, daje możliwości w wielu dziedzinach. – Będziemy go uzupełniać i pracować nad nim przez cały rok, jak to czyniliśmy dotychczas – dodał.

Radni przy podejmowaniu uchwały budżetowej byli jednomyślni. – Chciałbym pogratulować wójtowi, że przedstawiona uchwała została zaakceptowana jednomyślnie. Życzę, aby realizacja uchwały była źródłem osobistej satysfakcji, a naszym mieszkańcom poprawi warunki życia. Mam nadzieję, że tych zadań uda się zrealizować jeszcze więcej – mówił Jan Majewski, przewodniczący Rady Gminy Biłgoraj.

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.