- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Grabczuk

Gmina Biłgoraj: Rośnie obywatelska młodzież (audio)

W piątkowe przedpołudnie 22 kwietnia w Szkole Podstawowej w Smólsku (gm. Biłgoraj) miało miejsce uroczyste zakończenie dwuletniego projektu pod nazwą "Jesteśmy młodzi – o obywatelskość nam chodzi". Były wycieczki, projekcje filmów, debaty, zajęcia artystyczne, a dziś przyszedł czas na podsumowanie tych działań.

- Reklama -

Młodzież z gminy Biłgoraj udział w projekcie rozpoczęła w lutym zeszłego roku w czasie pandemii, dlatego część zaplanowanych działań przyjęła formę on-line. W trakcie trwania projektu młodzi ludzie brali udział w różnych formach aktywności. Były to warsztaty obywatelskie, spotkania uczestniczące, gry obywatelskie, debaty oxfordzkie, symulacje i kampanie obywatelskie oraz gale podsumowujące.

mr-1000x200px

Było to dla nas bardzo fajne przeżycie. Uczestniczyliśmy w debatach oxfordzkich. Jedna z nich dotyczyła tego, czy Internet jest szkodliwy? Potrafimy już argumentować własne zdanie. Jestem przekonana, że wszystko to, czego się nauczyliśmy, przyda nam się w przyszłości – mówi Marysia Grabek, uczennica VI klasy Szkoły Podstawowej w Smólsku. – Na naszych szkolnych schodach nakleiliśmy również naklejki z hasłami motywacyjnymi. Będą one dla nas pamiątką – dodaje.

Głównym przesłaniem tego projektu było nauczenie ponad 70 młodych ludzi aktywności obywatelskiej oraz zaangażowania w momencie, kiedy są jeszcze bardzo młodzi. Naszym celem było to, aby nauczyli się pewnych narzędzi, technik uczestnictwa w życiu społecznym po to, aby w momencie, kiedy dorosną i pójdą do szkół średnich, umieli to wszystko wykorzystać. Aby potrafili zadbać o swoją miejscowość, argumentować swoje zdanie, a w momencie, kiedy mają problemy, aby potrafili je wspólnie rozwiązywać – podsumowuje Monika Dominik, prezes Fundacji Bliżej Pasji w Biłgoraju.

W te działania zaangażowana została młodzież z kilku szkół podstawowych z terenu gminy Biłgoraj, ze Smólska, Korytkowa, Dąbrowicy, Bukowej, Bidaczowa i Soli. Oprócz nabytych umiejętności tzw. kompetencji miękkich w placówkach zostały stworzone specjalne miejsca np. kącik relaksu. Zakupiono w tym celu poduszki, kanapę, zestawy gier, które młodzież może wykorzystać w wolnych chwilach. Pozostały także tablice, które posłużą różnorakim działaniom w plenerze.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Co więcej, w każdej miejscowości powstał Klub Aktywności Obywatelskiej, czyli mały twór nieformalny złożony z kilkunastu młodych ludzi, który po projekcie da im przestrzeń do tego, aby się tam spotykali, planowali i kontynuowali swoje działania. 

Projekt sfinansowany został z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG.

Na temat projektu pisaliśmy również w artykule: „Jesteśmy młodzi – o obywatelskość nam chodzi!”

red.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.