- Reklama -

Gmina Biłgoraj dziękowała za plony

 Dożynki Gminno – Parafialne odbyły się w tym roku 20 sierpnia w Bukowej. Rozpoczęły się Mszą Świętą dziękczynną za plony w kościele p.w. Św. Andrzeja Boboli, którą odprawili Kapelan Rolników i Pszczelarzy ks. Kanonik Józef Bednarski i ks. Proboszcz parafii w Bukowej Stanisław Ciupak.

Po uroczystej mszy św. delegacje wieńcowe barwnym korowodem udały się na plac przy remizie OSP, gdzie nastąpił ciąg dalszy uroczystości dożynkowych. Korowód poprowadziła Kapela Ludowa „Krążałka”. Na czele korowodu szli gospodarze gminy i parafii – Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński, ks. Proboszcz Stanisław Ciupak , zaproszeni goście i Starostowie Dożynkowi – pani Agata Tutka i pan Janusz Małysza. W korowodzie wieńcowym maszerowały delegacje reprezentujące 14 sołectw i prezentując własnoręcznie uwite z tegorocznych zbóż wieńce.

 

Jako pierwsi szli gospodarze, mieszkańcy Bukowej, których reprezentował zespół śpiewaczo – obrzędowy „Jarzębina” z Bukowej. W korowodzie dożynkowym zaprezentowała się również delegacja wieńcowa z Bidaczowa, mieszkańcy Ciosmów, delegacja z Dąbrowicy, Dereźni, Dyl, Gromady i Majdanu Gromadzkiego, Hedwiżyna, Korczowa i Okrągłego, Korytkowa Dużego, Nadrzecza, Smólska, Rudy Solskiej oraz Soli.

Uroczystości dożynkowe oficjalnie rozpoczął witając mieszkańców gminy i przybyłych gości Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński. Tak jak kiedyś nasi przodkowie pragniemy i my dzisiaj wspólnie świętować i cieszyć się z tego, że żniwa dobiegły końca, a w naszych domach nie zabraknie codziennego chleba i innych plonów ziemi. Świętujmy więc Dożynki, by w ten sposób wyrazić szacunek i wdzięczność ludziom rolniczego trudu, pracy wykonywanej na pożytek własny i innych – powiedział Wójt. Wójt również podziękował wszystkim delegacjom wieńcowym i zespołom śpiewaczym za kultywowanie tradycji dożynkowych, za upieczone chleby i uwite wieńce. Wyraził też swoją radość z uczestnictwa w dożynkach młodzieży. Wszyscy zauważyli młodziutkie dziewczęta w wiankach idące w delegacji wieńcowej z Bukowej, czy młodych strażaków ochotników z Dyl i Hedwiżyna niosących wieniec dożynkowy.

Zgodnie ze staropolskim dożynkowym obyczajem zespoły częstowały uczestników chlebem i słodkimi wypiekami, a starostowie – pani Agata Tutka i pan Janusz Małysza sypali ziarnem na szczęście.

- Reklama -

Na Dożynki do gościnnej Bukowej przybyło wielu znakomitych gości, m.in. Arkadiusz Bratkowski Członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Andrzej Szarlip Sekretarz Biura Wojewody Lubelskiego, przedstawiciele Posłów na Sejm RP Agaty Borowiec i Piotra Olszówki, Kazimierz Paterak Starosta Biłgorajski, Michał Dec Zastępca Burmistrza Miasta Biłgoraj, Krzysztof Kiszka Zastępca Wójta Gminy Harasiuki, Dariusz Wolanin i Stanisław Lewandowski Radni Powiatu Biłgorajskiego, Wojciech Dziduch Zastępca Wójta Gminy Biłgoraj, Radni i Sołtysi Gminy Biłgoraj. Na uroczystości dożynkowe przybyli też księża proboszczowie z okolicznych parafii: Ks. Dziekan Jerzy Kołtun, Ks. Kanonik Krzysztof Gajewski, ks. Kanonik Józef Bednarski i ks. Marek Kuśmierczyk.

Prezentacje sceniczne gminnych zespołów śpiewaczych rozpoczął występ zespołu śpiewaczo – obrzędowego „Jarzębina” z Bukowej, następnie zaśpiewał zespół „Więź” z Soli, zespół „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego, zespół „Czeremcha” z Gromady i zespół „Zorza” z Dereźni. Wystąpili również zespół KGW z Dąbrowicy, „Lawenda” ze Smólska, „Stok” z Hedwiżyna, zespół śpiewaczy z Bidaczowa, „Polne Kwiaty” z Dyl, zespół „Moje Nadrzecze”, Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej i Chór z Korytkowa Dużego. W wykonaniu zespołów śpiewaczych usłyszeliśmy piosenki ludowe oraz wiersze, pieśni i przyśpiewki dożynkowe.

Na scenie zaprezentowała się również Kapela Ludowa „Krążałka” i Zespół Folkowy „Podkowa”. Gwiazdą wieczoru był znany i lubiany zespół „KRYWAŃ” z Zakopanego, a wieczorem do tańca zagrał zespół STRYCH.

W poszanowaniu kultywowanych tradycji i z wdzięczności za wite co roku wieńce, na gminnych dożynkach organizowany jest Konkurs na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. W tym roku najpiękniejszy okazał się tradycyjny wieniec uwity przez mieszkańców Korytkowa Dużego. Druga nagroda w konkursie przypadła wieńcowi wykonanemu przez mieszkańców Ciosmów, a trzecią nagrodę zdobył wieniec zaprezentowany przez mieszkańców Nadrzecza. Wyróżnieniem natomiast uhonorowany został wieniec mieszkańców Smólska. Oceny wieńców dożynkowych dokonała komisja w składzie: Ewa Maciocha, Dyrektor GOK w Aleksandrowie, Bożena Bednarczuk, Dyrektor GOK w Obszy i Irmina Ziętek, instruktor GOK w Biłgoraju.

Przepiękną oprawę dożynek w Bukowej stanowiła dekoracja przygotowana przez nauczycieli Szkoły Podstawowej im. ks. Jerzego Popiełuszki w Bukowej. Z kolei uczennice tej szkoły poprowadziły warsztaty wicia wianków. Atrakcją towarzyszącą była Zagroda Mleczna „U Zawadzkiej”, gdzie można było podoić sztuczną krowę i popróbować wykonywanych na miejscu wyrobów z mleka – poczęstować się chlebkiem z ubitym właśnie masłem lub świeżo wyciśniętym twarogiem. Można też było obejrzeć wystawę sprzętów służących dawniej do przerobu mleka. Wystawę płodów rolnych przygotował jak co roku Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Biłgoraju, natomiast panie z Biłgorajskiego Oddziału Koła Diabetyków poprowadziły badania cukru, cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Zaplanowano też konkursy, darmowe animacje i dmuchane zamki dla dzieciaków, niestety padający przez całe popołudnie deszcz nie pozwolił w pełni cieszyć się dożynkowymi atrakcjami. Jednak nawet uciążliwa pogoda nie mogła popsuć miłej atmosfery i aury dobrej zabawy, o którą zadbali gościnni Mieszkańcy Bukowej. Stąd wyrazy podziwu, szacunku i najserdeczniejsze podziękowania dla Organizatorów tegorocznych dożynek. Dziękujemy wszystkim za ich niesłabnące zaangażowanie w działaniach na rzecz społeczności lokalnej. Dziękujemy Starostom Dożynkowym pani Agacie Tutka i Januszowi Małysza, Strażakom i Strażaczkom z jednostki OSP w Bukowej z Prezesem Tadeuszem Tutką na czele, Radnemu Gminy Biłgoraj Krzysztofowi Malcowi. Podziękowania za pomoc kierujemy również do zespołu „Jarzębina” , pani Dyrektor Teresy Kowal i nauczycieli szkoły w Bukowej, Doroty Malec oraz wszystkich pań przygotowujących poczęstunek dla delegacji i gości, Marysi i Weroniki Malec za nieocenioną pomoc przy organizacji dożynek oraz za ich piękne głosy, które uświetniły zarówno mszę św. jak i występy na scenie. Podziękowania dla wszystkich mieszkańców Bukowej, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji gminnych dożynek.

Wdzięczni za wsparcie jakie otrzymaliśmy serdeczne podziękowania kierujemy również do Państwa Teresy i Czesława Obszyńskich Ciastkarnia Obszyńscy w Biłgoraju, AMBRA S.A. i Przedsiębiorstwa Handlowo – Usługowemu ATOS Państwa Stanisławy i Tadeusza Skakujów.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.