- Reklama -

- Reklama -

Gmina Łukowa ma herb

- Reklama -

Łukowa w przeszłości nie miała praw miejskich, więc nie posługiwała się pieczęciami ze swoim herbem. W związku z tym symbole gminy zostały zaprojektowane zgodnie z zasadami projektowania nowych herbów samorządowych. 

W herbie gminy można było ująć kilka symboli. Jednym z nich jest godło rodu Zamojskich, właścicieli tych ziem w XVI-XX w. Także Jaśko Kustra, jako założyciel Łukowej, miał swój herb z trzema łabędzimi głowami. Symbol gminy mógł również nawiązywać do dwóch miejscowych parafii w Łukowej i Chmielku.

urząd MArszałkowski projekt

Początkowo radni zaproponowali niebieskie tło herbu. Po konsultacjach okazało się, że według zasad ten kolor przyporządkowany jest innym godłom. Wybrano więc czerwony kolor tła, ze złotymi i srebrnymi elementami.

Właśnie symbole maryjne – dwie lilie i rodu Zamojskich (skrzyżowane włócznie) zostały umieszczone w herbie gminy Łukowa. W opisie czytamy: „w polu czerwonym dwie lilie naturalne srebrne w pas, każda z łodyżką i dwoma pręcikami złotymi: od podstawy trzy kopie złote – dwie w krzyż skośny, na nich trzecia na opak w słup”. Barwy użyte w herbie symbolizują szlachetność, bogactwo, chwałę, odwagę i wolność. Oprócz herbu gminy zaprojektowano także banner, flagę, flagę stolikową oraz pieczęcie. 

Po konsultacjach z władzami gminy projekt herbu przedłożono komisji heraldycznej, która działa przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt, a 26 sierpnia br. Rada Gminy w głosowaniu zatwierdziła go. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.