Usługi krawieckie

- Reklama -

Gimnazjaliści na szlakach wolności

Młócenie zboża cepem, pranie w rzece, czytanie po hebrajsku i wicie wianków z ziół. M.in. z takimi zadaniami zmierzyli się w piątek 15 czerwca uczestnicy gry terenowej, którą Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie zorganizowała w ramach projektu „W drodze ku wolności”.

Do rywalizacji przystąpiły trzy drużyny gimnazjalistów z Majdanu Nepryskiego i Józefowa, które były gotowe do wykonywania zadań w czwartek, ale ze względu na złą pogodę, gra odbyła się dzień później. Wszystkie zespoły miały do wykonania 15 zadań w 7 punktach miasta, które dotyczy historii Józefowa, w tym śladów Powstania Styczniowego.

Z opinii przekazanych przez młodzież po zakończeniu zmagań wynika, że najbardziej spodobało im się pranie przy źródłach Nepryszki i młócenie zboża na ścieżce edukacyjnej przy naszym nadleśnictwie. Choć nigdy wcześniej uczestnicy gry nie wykonywali takich czynności, poradzili sobie znakomicie – relacjonuje dyrektor MBP w Józefowie Elżbieta Jamroz.

Wśród zadań, które nie przypadły do gustu gimnazjalistom, było ułożenie wiersza Mieczysława Romanowskiego z rozsypanych wersetów, a jako najtrudniejsze podali prace w trzech punktach.

- Reklama -

Chodziło o odszyfrowanie na kirkucie wskazówki do kolejnego zadania, opisanej językiem hebrajskim, który czyta się od prawej do lewej strony, co było zapisane w instrukcji, ale jak się okazało nieco zabrakło czytania ze zrozumieniem. Były też kłopoty z uwiciem wianków z ziół oraz z odnalezieniem informacji kim z zawodu był Marcin Borelowski Lelewel. To ostatnie zadanie było jedynym, w którym uczestnikom gry nie wolno było korzystać z internetu, a jedynie z naszego księgozbioru regionalnego – wyjaśnia dyrektor Jamroz.

Jako najłatwiejsze młodzież uznała przeprowadzenie sondy ulicznej wśród mieszkańców Józefowa na temat ich znajomości postaci Konrada Bartoszewskiego. Z tych i pozostałych zadań najlepiej wywiązała się drużyna z Majdanu Nepryskiego, która zdobyła 93 punkty na 100 możliwych. Na drugim miejscu grę zakończyła dziewczęca reprezentacja józefowskiego gimnazjum, a na trzecim – drużyna chłopców z tej samej szkoły.

Zwycięska ekipa wystąpiła w składzie – Izabela Biszczanik, Martyna Zając, Natalia Paska, Karolina Kudełko i Wiktoria Buczkowska. Na drugie miejsce zapracowały – Patrycja Kusztykiewicz, Patrycja Korzec, Paula Rogowska, Kamila Mazur i Wiktoria Szpinda, a trzecie zajęli – Hubert Nieśpiał, Damian Zdybel, Krzysztof Kostek, Bartosz Wojtyło i Krzysztof Wlaź.

Wszystkie zespoły otrzymały w nagrodę sprzęt sportowy i książki, ufundowane przez firmę „Model Opakowania” z Biłgoraja, która finansuje cały projekt „W drodze ku wolności”.

Po czwartkowej grze miejskiej kolejnym jego elementem będzie zaplanowane na wrzesień spotkanie z dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej Dorotą Skakuj, poświęcone m.in. 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zmaganiom terenowym towarzyszyło podsumowanie gminnego etapu powiatowego konkursu „Pielęgnując Przeszłość tworzymy przyszłość” oraz konkursów – plastycznego i literackiego.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.