- Reklama -

Generał z Biłgoraja

Pochodzący z Biłgoraja Jacek Szcząchor z rąk prezydenta Andrzeja Dudy otrzymał nominację generalską. Jest on komendantem Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Płk Jacek Szcząchor od sierpnia 2017 r. jest komendantem Nadbużańskiego Oddziału SG. W formacji służy od 1997 r., wcześniej przez dwa lata był policjantem w Przemyślu. W SG służył m.in. jako specjalista i komendant placówki. W 1995 r. ukończył AWF. Ma 46 lat. Pochodzi z Biłgoraja.

Nominacje generalskie nadał pogranicznikom prezydent Andrzej Duda na wniosek szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego. Wręczenie awansów odbyło się w piątek, 17 maja w Belwederze podczas obchodów święta Straży Granicznej.

Do tej pory w Straży Granicznej było trzech generałów brygady. Byli to komendant główny Tomasz Praga (awansowany właśnie na generała dywizji), jeden z jego zastępców Jacek Bajger oraz komendant Nadodrzańskiego Oddziału SG gen. bryg. Wojciech Skowronek.

Straż Graniczna w obecnej formie została powołana na mocy ustawy uchwalonej w 1990 r. Funkcjonuje od 16 maja 1991 r., kiedy to zastąpiła Wojska Ochrony Pograniczna. Dzień tej jest obchodzony jako święto formacji. Obecnie w SG służy ok. 17 tys. funkcjonariuszy.

Foto: NOSG

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.