- Reklama -

- Reklama -

Frampol podsumowuje rok

Miniony rok był trudny dla mieszkańców i samorządowców z Frampola. Poza epidemią COVID-19 dramatem dla hodowców trzody chlewnej okazał się również ASF. Mimo to władzom udało się wykonać wiele ważnych i potrzebnych inwestycji.

- Reklama -

Podsumowania minionego roku dokonał burmistrz Frampola Józef Rudy. Zaznaczył, że rok 2020 był rokiem zdecydowanie innym niż poprzednie. Ze względu na epidemię nie odbyło się wiele uroczystości kulturalnych i historycznych. Nie udało się również złożyć wniosków na dofinansowanie remontu dróg, które ucierpiały w powodzi. Nabór nie został ogłoszony. – Potężne ognisko ASF, które nawiedziło naszą gminę, było dramatem dla hodowców trzody chlewnej. Problem ten dotyczył całego kraju i my, jako władze gminy, nie mieliśmy na to wpływu – mówił burmistrz. Dodał, że mimo tych niesprzyjających okoliczności samorząd starał się realizować plany, przyjęty budżet oraz zadania, które wynikają z ustawy o samorządzie. Zauważył, że praca samorządowców jak i Urzędu najczęściej jest rozpatrywana i oceniana ze względu na inwestycje, remonty, pozyskane środki. – Mimo że miniony rok był pełen wyrzeczeń, udało się zrealizować sporo inwestycji, które służą mieszkańcom gminy – dodał.

Ze środków Funduszu Dróg Samorządowych władzom Frampola udało się wybudować ul. Cichą. Wykonano również połączenie ulicy Leśnej z ulicą Graniczną oraz modernizację ulicy wiodącej do zalewu.
toyota Yaris
Wspólnie z samorządem powiatu wybudowany został chodnik w Rzeczycach. Wykonane zostały również potężne inwestycje na drogach powiatowych biegnących przez gminę Frampol. – Na te drogi czekaliśmy od wielu lat – mówił burmistrz. W minionym roku oddano do użytku drogę biegnącą od gminy Goraj przez Teodorówkę, Komodziankę do Chłopkowa. Rozpoczęto również modernizację kolejnej drogi powiatowej na długości 13,5 km Żelebsko – Wola Kątecka. Burmistrz podziękował w imieniu mieszkańców staroście i Zarządowi Powiatu za tę inwestycję. – Cieszy współpraca z powiatem. Nieważne czy jest to droga powiatowa, gminna czy wojewódzka. Każdy mieszkaniec chce mieć dobrą drogę – mówił.
W minionym roku wykonano również szereg remontów dróg dojazdowych do pól m.in. we Frampolu, Radzięcinie, Woli Radzięckiej. Zbudowano linię oświetlenia ulicznego w Smoryniu. Wymieniano oprawy w lampach ulicznych na LED-owe, dzięki temu pobór energii jest mniejszy. Dokonano remontu zbiornika w oczyszczalni ścieków we Frampolu oraz klatki schodowej w budynku Przychodni Zdrowia. Budowano chodniki, udrażniano rowy. Inwestowano również w zabezpieczenie przeciwpożarowe. Strażacy z Radzięcina mogą cieszyć się nowym samochodem bojowym, a druhowie z Komodzianki i Smorynia sprzętem i wyposażeniem. Kontynuowano również prace przy Centrum Integracji Społecznej. Gmina była dwukrotnym beneficjentem środków z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzięki temu na budynkach użyteczności publicznej pojawią się panele fotowoltaiczne.
W minionym roku przygotowano również szereg projektów i wniosków o dofinansowania. Dotyczą one m.in. modernizacji oczyszczalni ścieków, budowy sieci kanalizacji sanitarnej w Korytkowie Małym i Kolonii Sokołowskiej oraz modernizacji oświetlenia w Radzięcinie, Kątach i Frampolu.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

 – Mimo że w 2020 roku spadły nam dochody z podatku PIT 11, to zadłużenie gminy spadło w porównaniu do końca roku 2019 o 600 tys. zł. Nie generowaliśmy długu, a zadłużenie spadło w tych trudnych czasach – stwierdził burmistrz Rudy.
Burmistrz podziękował wszystkim za pracę, zaangażowanie i odpowiedzialność. Chwalił współpracę z marszałkiem województwa lubelskiego, wojewodą lubelskim oraz Zarządem Powiatu w Biłgoraju.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.