Krystyna Deryło

- Reklama -

Firmy transportowe – jakie programy mogą okazać się niezbędne?

Firmy transportowe należą do sektora, od którego sprawności zależy wiele innych gałęzi przemysłu. Jednak w zależności od zakresu prowadzonych prac ich działalność może wyglądać bardzo różnie. Dla usprawnienia procesu logistyki, rozliczania kierowców czy prowadzenia spraw kadrowych potrzebne będą odpowiednie narzędzia. Jak je wybrać?

Program dla firm transportowych – dystrybucja i logistyka

Zanim zastanowisz się, jakie programy dla firm transportowych sprawdzą się w Twojej firmie, dobrze będzie podzielić ją na kilka działów. W ten sposób znacznie łatwiejszy okaże się dobór odpowiedniego rozwiązania informatycznego. Pierwszym elementem składowym będzie dystrybucja i logistyka. To ten dział odpowiada za zarządzanie całą flotą samochodów, odbiór towarów, dostarczanie ich i ewentualne magazynowanie. Logistyka jest najbardziej dynamiczną i skomplikowaną częścią prowadzenia firmy transportowej, dlatego sporą uwagę należy przywiązać do oprogramowania.

Dobre programy dla firm transportowych z dziedziny logistyki to takie, w ramach których łatwo można zobaczyć aktualne położenie pojazdów. Informacja o celu podróży, rodzaju towaru czy długości czasu pracy kierowcy musi być wyświetlana w sposób jasny i przejrzysty. Przejrzystość będzie miała szczególne znaczenie przy firmach o dużej ilości samochodów. Ułatwi to reakcję w sytuacjach awaryjnych i przy nowych zleceniach.

Programy dla firm transportowych do rozliczania przewoźników

- Reklama -

Drugą częścią składową większości firm transportowych jest dział odpowiedzialny za rozliczenie z przewoźnikami. Solidne rozwiązanie informatyczne ułatwi obliczanie diet dla kierowców, godzin pracy czy dni w delegacji. Z drugiej strony musi być w stanie łatwo przedstawić ilość kilometrów czy zużycie paliwa. Często w ramach firmy działają podwykonawcy z przedsiębiorstw zewnętrznych, co może ułatwić rozliczenie. Jednak programy dla firm transportowych musi uwzględniać oba sposoby rozliczania z kierowcami.

Oprogramowanie poza rozliczaniem kilometrów i diet dla przewoźników powinno pełnić funkcję programu kadrowego. W przypadku zleceń dla firm zewnętrznych wszystkie formalności zamykają się po wystawieniu faktury. Jednak kierowcy zatrudnieni w firmie muszą być rozliczeni z urlopu, mieć aktualne badania czy szkolenia specjalistyczne. Takie dane i możliwość włączenia powiadomień powinny zawierać dobre programy dla firm transportowych.

Programy do prowadzenia KPiR i rozliczeń

W niewielkich firmach transportowych nie są potrzebne bardzo skomplikowane oprogramowania do śledzenia aut czy rozliczenia kilometrów. Większość firm transportowych to zaledwie kilka pojazdów, dlatego dysponowanie nimi nie będzie skomplikowane. W takich sytuacjach wystarczą standardowe programy do prowadzenia KPiR. Jednak nawet w przypadku mniejszej liczby pojazdów program powinien dawać możliwości dostosowanie do potrzeb przedsiębiorstwa i modernizacji związanej z jego profilem. Dlatego warto wybrać programy dla firm transportowych pochodzące od sprawdzonych producentów i objęte opieką techniczną. To pozwoli na modernizację i zainstalowanie dodatkowych nakładek poprawiających funkcjonalność standardowego programu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.