- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Finał projektu matematycznego

- Reklama -

Turniejem matematycznym dla ósmoklasistów z dwóch szkół Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie zakończyła projekt „Matematyka się nie zmydli”. Cykl warsztatów, pokazów i wycieczek, finansowanych przez Fundację mBanku, miał pomóc młodym ludziom zrozumieć nauki ścisłe, w tym szczególnie matematykę i chemię, oraz przekonać ich, że można je polubić.

Turniejowa rywalizacja odbywała się między trzema 9-osobowymi drużynami. Najlepiej wypadła męska reprezentacja Szkoły Podstawowej w Józefowie w składzie: Jakub Kasprzyk, Michał Buczkowski i Wojciech Puźniak. Na drugiej pozycji uplasowały się Wiktoria Lal, Patrycja Harasiuk i Julia Chodara z SP Majdan Nepryski, a trzecie miejsce zajęła żeńska drużyna z SP Józefów, czyli Kornelia Szponar, Martyna Nowicka i Julia Potocka.

Zmaganiom młodych matematyków towarzyszył pokaz baniek mydlanych oraz podsumowanie konkursu fotograficznego „Matematyka wokół nas”, który również był elementem projektu Fundacji mBanku. Jego uczestnicy odnaleźli związki matematyki z codziennym życiem, na przykład nad miejscowym zalewem, na placu wyłożonym kostką, a nawet podczas dziecięcych zabaw przy lustrze, zgłaszając prace dotyczące m.in. osi symetrii czy kąta rozwartego. Członkowie jury uznali, że na pierwszą nagrodę zasłużył Miłosz Wojciechowski z SP Józefów, drugą nagrodę otrzymał Jakub Karwan z miejscowego gimnazjum i Maciej Nowak z SP Żdanów, a trzecia trafiła do Aleksandry Bodys z SP Józefów.

- Reklama -

Były to ostatnie działania w ramach projektu, który MBP w Józefowie realizowała od września. Jego uczestnicy byli m.in. w Szewni Dolnej, gdzie poznali cały proces produkcji mydła – od laboratorium przez halę produkcyjną po magazyny, a także na Wydziale Chemii Ogólnej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na pokazach promujących nauki ścisłe.

W ostatnich tygodniach józefowska książnica organizowała również stacjonarne zajęcia, w tym warsztatach manufaktury mydlanej oraz prowadziła „pogotowie matematyczne„. Z propozycji bezpłatnych konsultacji dla uczniów, którzy przez dłuższy czas z różnych powodów nie mogli uczęszczać do szkoły, skorzystało kilkanaście osób, a w całym projekcie wzięło udział około 170 siódmo- i ósmoklasistów oraz uczniów ostatnich klas gimnazjalnych.

Młodzież oceniła, że był to bardzo ciekawy pomysł, a jego autorzy ocenili, że warto promować matematykę i inne nauki ścisłe, nawet jeśli z pozoru nie należą one do ulubionych. Zachęcają również do odwiedzin nowych czytelników, którzy mogą m.in. skorzystać z saloniku gier planszowych, wzbogaconego w ramach projektu o nowe pozycje, a także obejrzeć zdjęcia zgłoszone do konkursu „Matematyka wokół nas”. Ekspozycję w MBP w Józefowie można oglądać do połowy grudnia.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.