- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Festiwal Teatrów Wiejskich – Zwyki 2021

27 i 28 listopada 2021 r. w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie odbył się Festiwal Teatrów Wiejskich ZWYKI 2021. Festiwal jest zwieńczeniem rocznej pracy wiejskich zespołów teatralnych, a wystąpić na nim mogły grupy wytypowane przez Radę Artystyczną 38. Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie.

Przedstawienia wiejskich teatrów to najczęściej inscenizacje autentycznych obrzędów, dawnych zwyczajów, ginących prac domowych i gospodarskich. Są różnorodne, barwne, dynamiczne, ale też wysmakowane artystycznie. Warto je zobaczyć także dlatego, że są to – jak określił prof. Lech Śliwonik – skarby zanikającego piękna, wyrastające z rdzennej kultury polskiej wsi.

W tegorocznej edycji festiwalu zaprezentowały się 4 zespoły. W sobotę Dzień Pracy widowiskiem „U łubiarza”, wg scenariusza Marii Jargieło, rozpoczął Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Jarzębina” z Bukowej, wystąpił też Zespół Folklorystyczny „Narwianie” z Dobrzyniewa Dużego ze spektaklem „Len”. W niedzielę w Dzień Wesela wystąpił Zespół Regionalny „Lipniczanie” ze spektaklem „Wesele Jaśka i Maryśki” i Zespół Ludowy „Sonina” z „Weselem sonińskim”.

- Reklama -

Licznie zgromadzoną publiczność i uczestników Festiwalu ZWYKI 2021 powitali Andrzej Seweryn, dyrektor Teatru Polskiego, i prof. Lech Śliwonik, prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej. Wydarzenie poprowadził Jan Zdziarski.

Goście ZWYKÓW mieli też okazję spróbować tarnogrodzkiego jadła, które przywiozła delegacja na czele z burmistrzem Tarnogrodu Pawłem Decem, aby promować lokalnych producentów żywności ekologicznej: BARWY ZDROWIA z Tarnogrodu, Farmy Roztocza z Księżpola i CZAR NATURY z Różańca Drugiego. Warszawiacy zajadali się ekologicznymi wędlinami, owocami i warzywami, chlebem ze smalcem i kiszonkami: kapustą, kalafiorem, ogórkami, cukinią, papryką i rzodkiewką.

Renata Ćwik /TOK/

 

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.