- Reklama -

- Reklama -

Festiwal Śladami Singera w Biłgoraju (foto/video)

- Reklama -

Międzynarodowy Festiwal Śladami Singera zagościł w Biłgoraju po raz szósty. Jego organizatorem jest Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. „Śladami Singera: Warsztaty. Spotkania. Sztuka” to projekt edukacji kulturalnej i artystycznej realizowany w wybranych miasteczkach Lubelszczyzny. Inspiracją dla powstania idei projektu jest twórczość noblisty Izaaka Baszewisa Singera.
Przewodnikiem po dawnym świecie Singera jest najbardziej znany jego bohater Jasza Mazur, główny bohater „Sztukmistrza z Lublina”. Jasza podróżuje od miasta do miasta, jest wędrownym magikiem, akrobatą i sztukmistrzem. Podobnie teraz trupa festiwalowa odwiedza urocze miasteczka Lubelszczyzny: Szczebrzeszyn, Krasnobród, Józefów, Tyszowce, Bychawę, Kraśnik, Kock. Na drodze taboru wozów z cyrkowcami znalazł się także Biłgoraj.
Festiwal rozpoczął się w sobotę otwarciem mobilnej instalacji „Nomadyczne archiwum sztelt” – biblioteki zawierającej zdjęcia i opowieści o miastach, które odwiedza.
Drugiego dnia na placu koło BCK-u odbyły się warsztaty, na których cyrkowcy Jaszy dzielili się swoją wiedzą. Brazylijczyk Alua Nascimento poprowadził warsztaty perkusji alternatywnej, umiejętności gry teatralnej uczyła Lena Witkowska, a akrobacji – hiszpańscy artyści Marc Munoz i Nuria Puing. Można było także nauczyć się rapowania z MC Dolarem (Tomasz Dymek), żonglerki z Izraelczykiem Gilad`em Shabtay`em i podstaw tańca z ogniem z czeskim artystą ogniowym Petrem Novakiem.
Podsumowaniem dwudniowego pobytu artystów w Biłgoraju było widowisko artystyczne z elementami teatru, cyrku, akrobatyki, beat box`u, rapu i teatru ognia „Artyści dla Singera”.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.