- Reklama -

- Reklama -

Festiwal Pieśni Maryjnej nie odbędzie się

- Reklama -

Historia Festiwalu Pieśni Maryjnej dla Ludowych Zespołów Śpiewaczych sięga roku 1996. Początki były bardzo skromne. Pierwsza edycja odbyła się Łaszczówce. Do konkursu zgłosiło się 12 zespołów, które wykonały dwie pieśni o tematyce maryjnej. Gwiazdą Festiwalu była Sława Przybylska, która z Janem Krzyżanowskim zaprezentowała program „Modlitwy Poetów”. Edycje II i III Festiwalu Pieśni Maryjnej dla Ludowych Zespołów Śpiewaczych również odbyły się w Łaszczówce. Zespoły obowiązkowo prezentowały po dwie pieśni maryjne, a gośćmi specjalnymi zasiadającymi także w jury byli Sława Przybylska i Jan Krzyżanowski zaprzyjaźnieni już z pomysłodawcą, organizatorem i kierownikiem artystycznym ks. Tadeuszem Sochanem. IV Festiwal odbył się jeszcze w Łaszczówce. Gwiazdą tej edycji był Krzysztof Krawczyk.

W roku 2000 nastąpiły zmiany. Ks. Tadeusz Sochan został mianowany proboszczem parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Górecku Kościelnym, i festiwal znalazł nowe miejsce. Ludowe Zespoły Śpiewacze zaczęły się spotykać w Górecku Kościelnym, najpiękniejszym zakątku Roztocza, gdzie – jak mawia ks. Tadeusz Sochan rosną majestatyczne, wiekowe dęby, szemrzą najczystsze, srebrzyste strumyki, szumią i pachną żywicą sosnowe lasy, a brać skrzydlata śle ku Bogu muzykę, wielbiąc Jego potęgę i mądrość.To wymarzona przystań dla ludzi szukających spokoju, oddalona od zgiełku świata, nie zniszczona jeszcze przez cywilizację. Miejsce, gdzie można odnaleźć Boga w kontemplacji ciszy i modlitwy. Tylko Opatrzność mogła sprawić, że Festiwal Pieśni Maryjnej został przeniesiony do Górecka – podkreśla ks. Tadeusz.

toyota Yaris

Kolejne lata przynosiły kolejne edycje. Do Górecka przyjeżdżało coraz więcej zespołów z całej Lubelszczyzny. Rekordowy był rok 2011, kiedy zgłosiło się ich ponad 40. Na początku każdy zespół prezentował dwie pieśni maryjne, a od VII edycji zmieniła się nieco formuła. Obowiązywała pieśń maryjna i inna, na przykład pieśń franciszkańska albo pieśń o świętym, pieśń patriotyczna, pieśń ludowa, ulubiona pieśń zespołu, archaiczna pieśń maryjna, piosenka z repertuaru „Tercetu Egzotycznego”, pieśń innych narodów, pieśń o matce, archaiczna pieśń ludowa, piosenka rozrywkowa lat 60. i 70.

Każdego roku festiwal gromadził nie tylko setki wykonawców, ale także tysiące widzów, którzy chętnie przyjeżdżają do serca Roztocza, aby wsłuchiwać się w pieśni maryjne i inne określone w regulaminie, a tak bardzo harmonizujące z roztoczańską przyrodą. Festiwalowe spotkania wśród roztoczańskich lasów mogły się odbyć dzięki charyzmie organizatora ks. kan. Tadeusza Sochana, którego wysiłki i zabiegania sprawiały, że do Łaszczówki, a potem do Górecka przybywały wielkie gwiazdy, których koncerty były zwieńczeniem zmagań konkursowych i które także zasiadały w jury. Festiwal swoją obecnością zaszczycili: Sława Przybylska, Krzysztof Krawczyk, Janusz Laskowski i Marcin Jabłoński, Eleni oraz Orkiestra Wojskowa Garnizonu Zamość, Don Wasyl i Roma, Golec uOrkiestra, Bogdan Trojanek i zespół „Terne Roma”, zespół „Dzikie Pola” z Ukrainy, Izabella Skrybant i „Tercet Egzotyczny”, Czerwone Gitary, Don Wasyl i Cygańskie Gwiazdy, Wojciech Korda, Trubadurzy. Wiele gwiazd przyjaźni się z ks. Tadeuszem Sochanem, a on z otwartym sercem czeka w gościnnym Górecku, by cieszyć się życzliwością artystów.

Fenomenem tego festiwalu było to, że każdy zespół został wyróżniony dyplomem i nagrodą pieniężną. Ks. Tadeusz Sochan rozpoczynał organizację festiwalu, mając 600 zł. Z determinacją, konsekwentnie zabiegał, czynił starania, prosił, zdobywał fundusze i festiwale stały się niezwykle ważnym wydarzeniem religijnym. To ogromna zasługa niezmordowanego organizatora i rzeszy życzliwych ludzi oraz sponsorów, którzy wspierali kapłana i jego dzieło.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Dodać trzeba, że na wniosek Wojewódzkiego Ośrodka Kultury minister kultury i sztuki Małgorzata Omilanowska przyznała ks. Tadeuszowi Sochanowi odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej. Odznaczeniem tym został udekorowany podczas XX edycji Festiwalu Pieśni Maryjnej dla Ludowych Zespołów Śpiewaczych w 2015 r. Słowa uznania przekazał również marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, który z okazji jubileuszowego festiwalu odznaczył ks. Tadeusza medalem pamiątkowym województwa lubelskiego przyznawanym za szczególne zasługi dla ochrony dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny. Nazwano mnie ambasadorem Roztocza, ambasadorem województwa lubelskiego. Kocham to miejsce, będę mu służył, ile mogę. Kocham was wszystkich, którzy trwacie przy mnie, chcecie śpiewać tutaj – mówił wzruszony ks. Tadeusz.

Z pewnością zespoły chciałyby śpiewać, ale organizator ks. kan Tadeusz Sochan przechodzi w stan emerytalny. XXI edycja festiwalu nie odbędzie się.

Komunikat
w sprawie Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym

Do Sympatyków Festiwalu Pieśni Maryjnej
i uroczego Górecka Kościelnego!

Ze względu na przejście w stan emerytalny księdza kan. Tadeusza Sochana, organizatora Festiwalu Pieśni Maryjnej, XXI edycja Festiwalu Pieśni Maryjnej nie odbędzie się.
Przepraszamy!

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.