- Reklama -

Festiwal kultur zawita do Biłgoraja

W drugi weekend sierpnia, 10- 12 sierpnia,  Biłgorajskie Centrum Kultury zaprasza na wydarzenia w ramach Festiwalu Kultur, inaugurującego Festiwal „Warszawa Singera”. Obok biłgorajskich zespołów i wykonawców , na scenie letniej BCK pojawią się Zespoły Folklorystyczne- „Stropkovczan” ze Słowacji , „Zora” z Bułgarii oraz artyści Teatru Żydowskiego z Warszawy. Wstęp  na wszystkie wydarzenia wolny!!!

Na inaugurację Festiwalu zapraszamy w piątek  10 sierpnia o godz. 19.00. W Koncercie zatytułowanym „Gospodarze i goście”  jako pierwszy wystąpi  biłgorajski  zespół  Bonum Voces, który m.in. dzięki udziałowi  w  telewizyjnym show Must Be the Music  stał się znany także szerszej publiczności.  Bonum Voces, to  kwiat instrumentalistów z malowniczego Roztocza, gwarantujący nie tylko świetną zabawę, ale stwarzający okazję do wysłuchania melodii , które przetrwały wieki.  W wykonaniu zespołu możemy usłyszeć energetyczne utwory, które w nowatorski sposób sięgają korzeniami rdzennej muzyki narodów świata.

Tego samego wieczoru będziemy mogli także przeżyć niezwykłe chwile z  Grupą Folklorystyczną „Pokolenia” i Zespołem Tańca Ludowego „Tanew”. „Pokolenia” w swoim repertuarze posiadają tańce biłgorajskie, lasowiackie, ukraińskie, rzeszowskie, cygańskie oraz widowiska taneczne: „widowisko sitarskie”, „żydowskie wesele” czy „lwowską zabawę”.  ZTL „Tanew” z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju  swoim program artystycznym prezentuje polskie tańce narodowe, tańce regionalne z różnych stron kraju, ze szczególnym uwzględnieniem tradycji regionu biłgorajskiego, a także romskie. Podczas koncertu będzie można także podziwiać wspaniałe, kolorowe kostiumy zachowujące najdrobniejsze szczegóły obowiązujące w sztuce ludowej.

 

- Reklama -

Drugi dzień Festiwalu Kultur  to kulturalna podróż do Bułgarii i na Słowację. Odbędziemy ją dzięki dwóm zespołom folklorystycznym – „Stropkovczan” i  „Zory”. Na sobotni koncert zatytułowany „Muzyka i taniec sąsiadów” zapraszamy o godz. 20.00. „Stropkovczanie” prezentują i promują pieśni i tańce z regionów Saris, Zemplina i Horehronie. Do tej pory zespół koncertował w wielu krajach  m.in.: Turcji, Serbii, Polsce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Rumunii czy Włoszech. Na co dzień grupa współpracuje ze stowarzyszeniem Stropek, którego celem jest zachowanie, opracowanie i aktualizacja różnych form słowackiej sztuki ludowej.

 

Bułgarski  zespół „Zora”  zaprezentuje z kolei  tańce ludowe, śpiew i stroje ludowe ze wszystkich okręgów swojego kraju. Występy „Zory” to przede wszystkim dynamika i piękno. W ich wykonaniu zobaczymy tańce „Shopishe”, „Mizishe”, liryczne  tańce „trackie” oraz mistyczne tańce „macedońskie”. Zespół na swoim koncie ma koncerty w: Turcji, Hiszpanii, Serbii, Francji, Tunezji, we Włoszech oraz dwukrotnie prezentował Bułgarię na festiwalach w Chinach.

Biłgorajski Festiwal Kultur, to nie tylko koncerty muzyczne i taneczne, to także prelekcje w formie ciekawych spotkań. W niedzielne przedpołudnie, o godz. 11.00 serdecznie zapraszamy na „Spacer śladami biłgorajskich Żydów”, podczas którego będzie można poznać historię Biłgoraja. Zbiórka przy ławeczce Singera. „Spacer śladami biłgorajskich Żydów” to nie jedyne wydarzenie ostatniego dnia Festiwalu. Na zakończenie gorąco polecamy „Koncert Finałowy” w reżyserii Andrzeja Głowackiego z udziałem: artystów Teatru Żydowskiego z Warszawy, zespołów „Zora” z Sofii, „Stropkovczan” ze Stropkova, GF „Pokolenia”, Kingi Dziduch oraz Teatru Poezji i Piosenki BCK.  Początek o godz. 20.00.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.