AGD

- Reklama -

- Reklama -

Ferie zimowe w Placówkach Wsparcia Dziennego (Zdjęcia)

- Reklama -

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce dba o rozwój i aktywność swoich podopiecznych. Ferie zimowe w Placówce Wsparcia Dziennego „Skrzydła” w Bukowej i jej filiach w Gromadzie i Woli Dereźniańskiej były bardzo aktywne. To czas pełen atrakcji, wyzwań, zabaw ruchowych, a także relaksu. Dla uczestników ferii przygotowano szereg ciekawych zajęć, z których każdy mógł wybrać coś dla siebie. Zimowe szaleństwo to zabawy na śniegu, spacery i jazda na sankach. Młodzież wyjechała na łyżwy na lodowisko ICEMANIA do Lublina, gdzie dla niektórych wyjście na lód było dużym wyzwaniem. Dzieci i młodzież miały możliwość wyjazdu do kina zarówno do BCK w Biłgoraju jak i do Cinema City w Lublinie.

Podczas show „Mam talent” dzieci chętnie zaprezentowały swoje zdolności taneczne, gimnastyczne i wokalne. Każdy uczestnik nagradzany był gromkimi brawami oraz otrzymał upominek. Spotkanie miało na celu rozwijanie kreatywności dzieci, podnoszenie ich wiary we własne możliwości oraz promowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu. „Milion w minutę” to zabawa, której celem było wdrożenie zasad fair-play, podnoszenie samooceny uczestników oraz kształtowanie umiejętności zdrowej rywalizacji. Dzieci miały do wykonania kilka zadań, a czas na wykonanie każdego z nich trwał tylko minutę.

Na zajęciach plastycznych w świetlicach dzieci miały możliwość wykonania upominków dla swoich dziadków. W ramach zajęć artystycznych powstały zimowe pejzaże, „skarpetkowe bałwanki”, figurki z gliny, maski karnawałowe oraz świeczniki ozdabiane metodą quillingu. Przez instruktorów zewnętrznych prowadzone były zajęcia po angielsku pt: „Do you speak English?” Podczas spotkań dzieci poszerzyły wiedzę na temat państw Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii oraz poznały kulturę i tradycje. Miały okazję przygotować lunch oraz napić się angielskiej herbatki. Zajęcia taneczne to zabawy z użyciem ekspresji ciała, pozwoliły one na aktywny relaks. Turnieje sportowe to konkurencje, które miały na celu dostarczenie dzieciom odpowiedniej dawki ruchu oraz zabawę według ustalonych zasad.

- Reklama -

Odbyły się również zajęcia w ramach projektu „Żółty talerz” zatytułowane „Wiem, co jem” i „Warzywa i owoce to samo zdrowie”. Celem tych spotkań było przypomnienie dzieciom, jak ważne jest zdrowe odżywianie, na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas ustalania codziennych posiłków. Po szeregu zabaw i zadań do wykonania uczestnicy doszli do wniosku, że w większości lubią jeść to, co jest niezdrowe. Obiecali jeść więcej owoców i warzyw, które zawierają dużo witamin. Efektem wspólnej pracy w każdej świetlicy powstała piramida zdrowia, która przypominać będzie o włączaniu do codziennej diety wartościowych produktów. Dzieci na podwieczorek zjadły sałatkę owocową, którą przygotowały wspólnie z wychowawcami świetlicy. „Żółty talerz” to wspólny program wsparcia systemu żywienia dzieci w Polsce uruchomiony przez Kulczyk Foundation jako sojusz z pięcioma polskimi organizacjami pomocowymi. Dodatkowe pieniądze na dożywianie umożliwiają dzieciom zjedzenie codziennej porcji owoców lub warzyw w trakcie zajęć w świetlicach Programu Umacnia Rodziny SOS Wiosek Dziecięcych Biłgoraj. Program Żółty Talerz ma przynieść konkretne efekty: zwiększyć liczbę żywionych dzieci, poprawić jakość żywienia, aktywizować lokalne społeczności wokół problemu żywienia dzieci i dostarczyć wiedzy niezbędnej do prawidłowego żywienia najmłodszych. Żółty Talerz na terenie Polski to 4 mln zł na żywienie dzieci, które mają zaowocować ponad 1 milionem wydanych posiłków.

Wychowawcy przeprowadzili zajęcia pt.: „Świat bez głodu” i „Żywność dla wszystkich”, korzystając z materiałów Polskiej Akcji Humanitarnej. Na wstępie spotkania dzieci wypisały problemy, jakie ich zdaniem są dominujące w świecie. Obok bezrobocia, bezdomności i biedy znalazł się także problem głodu. Celem spotkania było uświadomienie dzieciom, że ich rówieśnicy na świecie, a często żyjący obok nich są niedożywieni. Zwrócono szczególną uwagę, aby nie marnować jedzenia. Oprócz zajęć tematycznych uczestnicy korzystali z gry na komputerach, w tenisa stołowego, bilarda czy X-boxa.

Dzieci i młodzież aktywnie spędziły swój wolny czas podczas ferii i już pytają, jak będą urozmaicone wakacje 2017 r. w świetlicach SOS.

 

  Monika Wojda

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.