- Reklama -

- Reklama -

Ferie w GBP z siedzibą w Soli

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Biłgoraju z siedzibą w Soli dla dzieci, które nie mogły nigdzie wyjechać, jak co roku przygotowała na czas ferii różnorodne zajęcia i niespodzianki. Dwa tygodnie odpoczynku od nauki szkolnej upłynęły pod znakiem doskonałej zabawy. Dzieci bardzo chętnie brały udział w zajęciach plastycznych i literackich, korzystały z dostępnych gier planszowych, układały puzzle, rysowały, malowały, było wspólne czytanie książek, śpiewanie piosenek karakoke itp. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również stanowiska komputerowe.

Ferie zaczęły się od zajęć integracyjnych. Ustalone zostały normy i zasady obowiązujące podczas spotkań w bibliotece. Panie z KGW przeprowadziły warsztaty wykonywania kwiatów z bibuły oraz wykonywania ozdób metodą quillingu. Zajęcia te wzbudziły duże zainteresowanie wśród dzieci, powstało dużo ciekawych ozdób.

Na jednym ze spotkań był pokaz wozu strażackiego. Naczelnik OSP w Soli Jan Małysza wyjaśnił dzieciom, do czego służy sprzęt znajdujący się w wozie strażackim, opowiedział także, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale wyjeżdżają do wypadków drogowych, niosą pomoc podczas powodzi i w różnych niebezpiecznych sytuacjach życiowych. 

Został ogłoszony konkurs plastyczny ph. „Nałogi z drogi” na najciekawszy plakat promujący zdrowy tryb życia bez nałogów, na który wpłynęło dużo oryginalnych prac.

Do biblioteki zawitały również harcerki z Soli „Opiekunki Porannej Rosy”, które przedstawiły dzieciom zalety prawdziwego harcerza, czytały książki, a następnie odbyły się wspólne zabawy zręcznościowe i śpiewanie piosenek harcerskich.

- Reklama -

Na podstawie materiałów otrzymanych z Polskiego Centrum Programu Safer Internet, który ma na celu promocję bezpiecznego korzystania z nowych technologii i Internetu, zostały przeprowadzone zajęcia komputerowe ph. „Lepszy Internet zależy od ciebie”, zwieńczeniem zajęć były interesujące plakaty wykonane przez dzieci na temat bezpiecznego Internetu.

Odbyły się również dwa spotkania profilaktyczno-terapeutyczne z policjantem i psychologiem ph. „Jestem bezpieczny w niebezpiecznym świecie”. „Alkohol, nikotyna, narkotyki, środki odurzające – im więcej wiesz, tym łatwiej się obronisz, zażywasz – przegrywasz!” – to hasło przewodnie kolejnych spotkań. Psycholog Małgorzata Główczyńska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Biłgoraju przeprowadziła interesującą pogadankę na temat bezpieczeństwa w Internecie oraz na temat niebezpiecznych substancji uzależniających i ich zgubnych skutków.

Starszy sierżant Monika Sałaban z Powiatowej Komendy Policji w Biłgoraju przeprowadziła prelekcję na temat bezpieczeństwa: w domu, w szkole, na podwórku, w drodze do szkoły. Został również poruszony problem dotyczący obecnych uzależnień i płynących z nich zagrożeń. Policjantka szczegółowo wyjaśniła dzieciom aspekty bezpiecznej tożsamości w wirtualnym świecie.

Dodatkowymi atrakcjami podczas ferii były wyjazdy do BCK w Biłgoraju na seans filmowy oraz na Dyle do gospodarstwa agroturystycznego – dzieci jeździły konno, bryczką, brały udział  we wspólnym ognisku z pieczeniem kiełbasek. Codzienne na dzieci czekała ciepła herbata i słodka bułeczka a na zakończenie pizza ufundowana prze Pizzerię Safari w Soli. Każdy uczestnik ferii otrzymał drobny upominek upamiętniający wspólnie spędzony czas podczas zajęć w bibliotece. Laureaci wszystkich konkursów otrzymali dyplomy i nagrody.

Wszystkie dodatkowe atrakcje biblioteka zapewniła dzieciom dzięki współpracy i dofinansowaniu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Gminy w Biłgoraju. Sponsorami była również Ochotnicza Straż Pożarna w Soli i Pizzeria Safari w Soli. Dziękujemy wszystkim bardzo serdecznie za okazane wsparcie przy organizacji zajęć podczas ferii zimowych w bibliotece.

 

Zofia Nizio

   

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.