- Reklama -

- Reklama -

Ferie na ludowo w Aleksandrowie

- Reklama -

W zajęciach uczestniczyły dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Rodzice angażowali się w zachęcenie swoich pociech do aktywnego wypoczynku oraz zapewnienie im bezpiecznego transportu.
Przed wszystkimi zajęciami dzieci słuchały głośnego czytania aleksandrowskich legend, między innymi o: powstaniu Trzepietniaka, wielkiej burzy czy mądrej córce kupca. Nie zabrakło również rozmów z maluchami o tym czym jest legenda i o samych opowieściach. Dzieci z Przedszkola "Leśne Skrzaty w Aleksandrowie" z pomocą organizatorów i swoich wychowawczyń uczyły się robić wycinanki. Na początku niektórym szkrabom składanie papieru i wycinanie wzorków wydawało się trudne, ale jak rozłożyły pierwsze wycinanki często było słychać "łał" a potem biblioteka bardzo szybko zamieniła się w zimowy ogród. Nie zabrakło również dawnych zabaw ruchowych jak berek czy kolory. W trakcie kolejnych zajęć prawie trzydziestoosobowa grupa dzieci wykonała barwny dywan, który składał się z małych dywaników z ludowymi wzorkami wymyślonymi przez dzieci. Niektóre maluchy okazały się prawdziwymi mistrzami w tworzeniu stempli a stworzone przez nich wzory śmiało mogłyby się znaleźć na prawdziwych tkaninach. Jedną z zabaw plastycznych było również tworzenie balowych sukienek księżniczek i zbroi rycerskich, bo przecież dawniej jak nie było telewizji maluchy słuchały opowiadanych baśni. Dzieci chętnie brały udział również w dawnych ruchowych grach i zabawach, jakie królowały na podwórkach. Podczas jednego ze spotkań natomiast tworzyły grę planszową "Poznajemy Aleksandrów". Wykonały z kartonowych pudeł budynki (szkoły, urząd gminy, kościół) oraz kostkę z liczbą oczek i kostkę z kategoriami (historia, kultura i sztuka ludowa, dawne życie na wsi, współczesność. Gra polegała na podawaniu skojarzeń po wylosowaniu kategorii i przeskakiwaniu do przodu o wylosowaną liczbę pól. Oczywiście były również różne bonusy jak przeskakiwanie o kilka pól do przodu jeśli natrafiło się na budynek, ale można było również trafić na ślepe pole i trzeba było cofać się do tylu. Gra wymagała dużej powierzchni, a więc planszę stanowiła podłoga sali gimnastycznej z narysowanymi polami. Potem trzy drużyny kilkuosobowe rozpoczęły rywalizację. Ważne było, aby wszystkie dzieci wykonywały różne zadania i po jakimś czasie zamieniały się rolami. To maluchy były pionkami, rzucały kostkami, podawały skojarzenia związane z wylosowaną kategorią i wykonywały różne wyzwania ruchowe. Gra okazała się naprawdę fajnym sposobem na poznawanie dziedzictwa i współczesności Aleksandrowa. Wszystkie dzieci uczestniczące w "Feriach w bibliotece na ludowo" otrzymały drobne upominki i malowanki.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Przez cały okres zimowego wypoczynku najmłodsi mieli do dyspozycji także Kącik Malucha, a w nim ciekawe książki-zabawki, puzzle, gry planszowe, przybory plastyczne. Wszyscy chętni mogli również korzystać z czytelni multimedialnej i zbiorów biblioteki. Można było także oglądać wystawę "Obrazek z Kolędy" oraz w Galerii Przedszkolaka podziwiać prace plastyczne pt. "Moi Pradziadkowie" wykonane przez czterolatki z Przedszkola "Leśne Skrzaty" w Aleksandrowie".

Aleksandrowska biblioteka tworząc ofertę dla dzieci na okres ferii zimowych starała się poprzez zabawę i różne formy jak: gra planszowa, tworzenie rękodzieła, stare zabawy, poznawanie legend zachęcić je do poznawania dawnego życia na wsi.

Justyna Bździuch

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.