- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Fala śmieci na cmentarzach w Biłgoraju

Biłgorajskie cmentarze zapełniają się tonami śmieci. I to paradoksalnie właśnie teraz, kiedy trwa wielkie sprzątanie. Na nekropoliach z każdą godziną coraz więcej ludzi, a w koszach na śmieci zaczyna już brakować miejsca. Pytanie, czy apele burmistrza i nowe kontenery do segregacji odpadów powstrzymają falę śmieci na biłgorajskich nekropoliach?

- Reklama -

Już na kilka tygodni przed świętami zmarłych pojawił się apel burmistrza Biłgoraja o ograniczenie ilości kupowanych zniczy i plastikowych kwiatów na cmentarzach:

Pisaliśmy o tym tutaj: https://gazetabilgoraj.pl/w-bilgoraju-posluchaja-urzednikow/

-Plastikowe wiązanki i szklane znicze to produkt niepoddawany recyklingowi w Polsce. Aby ograniczyć ich ilość ponawiamy apel do mieszkańców Biłgoraja o niekupowanie niepotrzebnie dużej ilości zniczy. Nie dekorujmy grobów bliskich setkami zniczy, nie twórzmy wielu ton śmieci z plastiku i szkła. Zapalmy jeden symboliczny znicz na grobie bliskiej osoby. Modlitwa czy wspomnienie bliskich nam zmarłych znaczą więcej niż dziesiątki zapalonych zniczy, czy pomnik zastawiony sztucznymi kwiatami- czytamy na stronie urzędu Miasta Biłgoraj.

O tym czy rzeczywiście problem istnieje rozmawialiśmy z Markiem Larwą, właścicielem zakładu pogrzebowego oraz administratorem części cmentarza przy ulicy Lubelskiej w Biłgoraju.

- Reklama -

-Śmieci zawsze przybywa z każdym dniem, który przybliża się nas do Wszystkich Świętych. Każdy przynosi nowe kwiaty i znicze, a stare wyrzuca. Jeśli chodzi o wywożenie śmieci, to wiadomo że z dnia na dzień jest ich coraz więcej.  Kosze na cmentarzu przy ulicy Lubelskiej od jakiegoś czasu  są dostosowane do segregacji i opisane. Ale ludzie  nie za bardzo jeszcze zwracają  na to uwagę – mówi Larwa.

O nowe kontenery do segregacji odpadów na cmentarzu zapytaliśmy drugiego administratora nekropolii czyli Urząd Miasta:

-Kontenery do segregacji śmieci zostały ustawione na wszystkich cmentarzach komunalnych na terenie miasta Biłgoraja wiosną br., Analizując  jakie odpady są wrzucane do poszczególnych pojemników, należy stwierdzić iż użytkownicy cmentarza zaczynają angażować się w segregowanie odpadów – mówi Paweł Jednacz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

 

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.