- Reklama -

- Reklama -

Faktoring czyli gotówka dla małych przedsiębiorców

Finansowanie dla firm jakiem jest faktoring to usługa dostępna również dla małych firm, ale nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą, na czym ona polega. Faktoring to najlepszy sposób na to, aby firma miała ciągły dostęp do gotówki. Bieżące finansowanie to natomiast podstawa, aby firma mogła nieprzerwanie działać i się rozwijać.

- Reklama -

Zastosowanie faktoringu

Faktoring stosuje się wówczas, kiedy firma wystawia swojemu odbiorcy fakturę VAT z odroczonym okresem płatności i zaczyna czekać na pieniądze podczas gdy okazuje się, że pojawiają się pilne wydatki. Tutaj z pomocną dłonią przybywa firma faktoringowa, która płaci sumę faktury i teraz ona zostaje wierzycielem klienta. W skrócie faktoring można nazwać wykupywaniem faktur z odroczonym okresem spłaty.

Przedsiębiorca może wybrać faktoring pełny lub faktoring niepełny. W pierwszym przypadku zabezpieczony jest przed nierzetelnymi odbiorcami, którzy nie mają na celu spłacić faktury w wyznaczonym terminie oraz nie spłacą jej dodatkowym czasie wyznaczonym przez firmę faktoringową. W momencie niewypłacalności klienta przedsiębiorca nie odniesie straty, bo konsekwencje finansowe przejęła na siebie firma faktoringowa. W przypadku faktoringu niepełnego, w tym momencie następuje regres, innymi słowy nieuiszczona faktura wraca do przedsiębiorcy, który musi zwrócić pieniądze firmie faktoringowej.

Finansowanie plus pakiet usług

- Reklama -

Pomimo dużej konkurencji usługa faktoringu jak się wydaje, nie jest tania zwłaszcza dla małych przedsiębiorstw i samozatrudnionych. Ale wynika to w dużej mierze z uproszczonego porównywania jej z pełniącym podobną funkcję kredytem obrotowym. Faktoring jednak to nie tylko finansowanie, ale również usługi dodatkowe jak, zarządzie należnością czy wymienione wcześniej w kontekście faktoringu pełnego – przejęcie ryzyka niewypłacalności kontrahenta. Dlatego faktoring nigdy nie będzie tak tani jak kredyt.

Usługi faktoringowe są stosunkowo jeszcze wciąż za mało znane, ale mają duży potencjał. Na rynku jest kilkadziesiąt instytucji oferujących faktoring i są to nie tylko banki. Jak pokazuję dane GUS to niezależne firmy faktoringowe, są bardziej aktywne i mają więcej klientów.

Droga do faktoringu

Zanim jednak rozpocznie się korzystanie z faktoringu, przedsiębiorca musi zarżeć umowę z faktorem. Wcześniej jednak bank często zbada zdolność kredytową przedsiębiorcy, jakkolwiek jest to pomijane w wielu firmach faktoringowych. Wymagania są znacznie niższe niż w wypadku ubiegania się o kredyt bankowy. Dlatego parafowanie umowy i aktywowanie faktoringu jest nadzwyczaj szybkie. Obywa się to już bez przedstawiać papierowych dokumentów oraz nie wymaga rzeczowych form zabezpieczenia. Faktoring może uzyskać każdy biznesmen, czyli również właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej, ale nie w każdej instytucji finansowej. Aby uprościć sobie szukanie faktoringu, warto odwiedzić serwis: FAKTORINGoferty.pl

Od chwili parafowania umowy, faktury z odroczonym czasem spłaty można zamieniać na gotówkę. Za wystawioną przez firmę fakturę, faktor natychmiast przelewa środki, rzecz jasna zmniejszone o procentowo naliczaną prowizję lub inną formę opłaty, którą może być abonament od limitu finansowania. W tym momencie pieniądze stają się kapitałem rzeczywiście dostępnym do wykorzystania przez przedsiębiorcą bez wyczekiwaniem na nie.

- Reklama -

3 Komentarze
  1. aquil mówi

    Ja korzystam z fakturatki i mocno polecam, nie spodziewałam się, że to rozwiązanie aż tak mojej firmie pomoże.

  2. Jana mówi

    Ja z faktoringu korzystam od lat – ale jak faktoring to tylko z NFG, są najlepsi w branży!

  3. Ogorek mówi

    faktoring jest fajną opcją dla przedsiębiorców, od jakiegoś czasu korzystamy z tej formie finansowania, współpraca z eFaktor układa się bardzo dobrze, gdy potrzebujemy dodatkowych funduszy możemy szybko wszystkie formalności online załatwić

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.