Powiatowy Konkurs Wiedzy o Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich

Data wydarzenia: 05/06/2018
Godzina wydarzenia: 10:00

Lokalizacja: Osuchy


Uczestnicy konkursu po napisaniu testu wiedzy złożą kwiaty i zapalą znicze na grobach żołnierzy AK i BCh pochowanych na cmentarzu partyzanckim w Osuchach, jednym z największym cmentarzy w Europie oraz przy Pomniku Niepodległości z 1933 roku postawionym przy szkole, a ufundowanym przez Związek Strzelecki w Osuchach w 15.
Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W programie jest też projekcja filmu dokumentalnego „Błudko” w reżyserii Janusza Hanasa ukazującego los żołnierzy AK i BCh więzionych w „gułagu” zorganizowanym przez NKWD na Zamojszczyźnie jesienią 1944 roku.
Do udziału w XIX powiatowym konkursie 22 szkół powiatu biłgorajskiego zakwalifikowało 52 uczniów, którzy będą ze sobą rywalizować w trzech kategoriach: szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Głównym organizatorem Konkursu jest Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Biłgoraju,Gimnazjum im. Pawła Adamca w Łukowej oraz PTTK Oddział w Biłgoraju.
Każdy z uczestników i opiekunów oraz gości otrzyma kolejny tj. 15 numer „Zeszytu Osuchowskiego” wydawany od 2003 roku przez GOK w Łukowej. Laureatom nagrody wręczone zostaną podczas ogólnopolskich uroczystości rocznicowych 24 czerwca w Osuchach. Cieszy fakt, iż zainteresowanie historią lokalną, która wpisała się w tak bohatersko w historię ogólnopolską II wojny św. jest co roku bardzo duże, a poziom wiedzy młodzieży ze szkół powiatu biłgorajskiego bardzo wysoki.Niestety Osuchy – To Święte Miejsce i Ofiara Krwi sześciuset poległych młodych partyzantów jest w dalszym ciągu w Polsce są mało znane i doceniane.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.