- Reklama -

- Reklama -

Polskie drogi do Wolności – opowieść o polskiej walce o wolność na przestrzeni XIX i XX wieku

- Reklama -

Data wydarzenia: 30/09/2020
Godzina wydarzenia: 12:00 - 13:30

Lokalizacja: Biłgoraj


Dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju Marek Majewski zaprasza na uroczyste spotkanie z cyklu “Szable Niepodległości” z autorem książek historycznych Januszem Jarosławskim.

“Polskie drogi do Wolności – opowieść o polskiej walce o wolność na przestrzeni XIX i XX wieku”

- Reklama -

Słowa pieśni Legionów Dąbrowskiego „…co nam obca moc wydarła, szablą odbierzemy…” zaciskały dłoń pokoleń Polaków na orężu, który stał się symbolem walki i upragnionej niepodległości. 123 lata walki z zaborcami o utrzymanie własnej tożsamości przyniosło narodowi polskiemu wolność. Nie przyszła ona jednak sama. Nikt nie dał nam jej w prezencie. Oczywiście, pojawienie się wielu sprzyjających okoliczności lat Wielkiej Wojny było niezmiernie ważne ale decydującym czynnikiem było to, że najwłaściwsi ludzie – posiadający solidne przygotowanie wojskowe, znaleźli się w stosownym miejscu i w najlepszym czasie do odbudowy Polski. Był to swoisty ewenement w historii, że nieistniejące na mapach państwo dysponowało znaczącymi, a przede wszystkim skutecznymi siłami zbrojnymi. Bohaterskie Wojsko Polskie w wojnie polsko-bolszewickiej, uratowało Europę. Marsz „Rewolucji Proletariackiej” na Zachód powstrzymała „szabla nadwiślańskiego cudu” uniemożliwiając przekształcenie europejskich państw w republiki sowieckie.

Janusz Jarosławski – miłośnik dawnej broni i barwy, od wielu lat zajmujący się popularyzacją wiedzy o polskiej broni białej. Współorganizator lekcji żywej historii, wystaw i ekspozycji muzealnych, spotkań i pikników historycznych. Publicysta, wydawca autor oraz współautor publikacji, poświęconych tematyce historycznej i broni białej, współautor książki „Bitwa Warszawska 1920” wraz z prof. Wojciechem Zabłockim. W sferze jego zainteresowań znajduje się historia wojen i wojskowości, konflikt polsko – bolszewicki a także Wojsko Polskie w okresie II RP. Publikacje autora to projekty objęte patronatem honorowym Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Niepodległości a także Narodowego Instytutu Wolności. Realizowane w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości, towarzyszącego logo Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

 

30 września 2020 r. godz. 12:00
Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju
Biłgoraj, ul. Tadeusza Kościuszki 87

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.