- Reklama -

- Reklama -

Escape roomy w woj. lubelskim: 14 kontroli, 62 nieprawidłowości

- Reklama -

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W zwołanej w trybie pilnym przez wojewodę Przemysława Czarnka naradzie uczestniczyli m.in. komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Grzegorz Alinowski, komendant wojewódzki policji w Lublinie insp. Robert Szewc i wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego Dariusz Balwierz.

Spotkanie w szczególności podyktowane było tym dramatem, który rozegrał się w Koszalinie w ubiegłym tygodniu. Mamy kilkanaście escape roomów na terenie województwa lubelskiego. Rozmawialiśmy o tym, jak one funkcjonują, czy posiadają wszystkie zabezpieczenia i czy są prowadzone zgodnie z prawem tak, abyśmy mogli prewencyjnie zadziałać na przyszłość – mówił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Wszystko jest pod ścisłą kontrolą Państwowej Straży Pożarnej. Bardzo dziękuję za pomoc policji. Escape roomy nie są działalnością gospodarczą, która byłaby identyfikowana z uwagi na zezwolenia czy inne dokumenty. W woj. lubelskim mamy siedemnaście takich lokali, z czego trzy są zamknięte.  Co ciekawe, po tym olbrzymim dramacie zainteresowanie tymi obiektami wzrosło. Dlatego nasze służby, policja i straż pożarna, będą w pełnej gotowości. Pan komendant polecił dzielnicowym, aby na bieżąco to kontrolowali, bo jak się okazuje, jest to gra bardzo niebezpieczna, jeśli lokale są niedostosowane do przepisów, które mówią o zabezpieczeniu przeciwpożarowym. Wiele tych obiektów funkcjonuje w spartański sposób. Tym bardziej te kontrole będą bardziej wnikliwe. Przypadek Koszalina pokazuje, że kontrole były potrzebne. W naszym regionie pokazują to 62. nieprawidłowości wykryte przez straż pożarną w zakresie niedostatecznego zabezpieczenia przeciwpożarowego i 14 nieprawidłowości w zakresie ewakuacji w tych czternastu skontrolowanych lokalach – dodał wojewoda lubelski.

- Reklama -

Jedynym tego typu obiektem w woj. lubelskim, w którym kontrola straży nie wykazała żadnych nieprawidłowości był escape room znajdujący się na terenie Zoomu Natury w Janowie Lubelskim, którym zarządza miasto.

Oprócz  zabezpieczeń przeciwpożarowych pokojów-zagadek funkcjonujących na terenie woj. lubelskiego podczas posiedzenia omówione zostały: kontrola realizacji obowiązku zapewnienia przez właścicieli i zarządców obiektów wielkopowierzchniowych, budynków użyteczności publicznej oraz budynków zamieszkania zbiorowego bezpiecznego użytkowania obiektów, ze szczególnym uwzględnieniem odśnieżania dachów i elementów elewacji budynków,a także realizacja przedsięwzięć związanych z zapewnieniem przejezdności dróg krajowych i wojewódzkich.

Zarówno Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, jak i Wojewódzka Inspekcja Nadzoru Budowlanego wyjaśniły, że tutaj wszystko jest pod pełną kontrolą. Mamy warunki, w których trzeba zachować ostrożność, żeby bezpiecznie się przemieszczać na drogach. Dachy są na bieżąco monitorowane i oczyszczane. Z tym nie ma problemów – podkreślił wojewoda Czarnek.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.