Energia ze słońca

Tu na razie jest pastwisko, ale będzie... farma fotowoltaiczna. Tak słowami piosenki można opisać inwestycję, powstającą na obszarze 3 hektarów, na dawnych pastwiskach koło Frampola. Prywatny inwestor właśnie realizuje tu projekt, w wyniku którego powstanie elektrownia, produkująca energię ze słońca.

Na terenie dawnych pastwisk we Frampolu ma powstać farma fotowoltaiczna o powierzchni 3 hektarów. Inwestycja otrzymała ponad 4 miliony złotych dofinansowania ze środków unijnych. Będzie to elektrownia o mocy blisko 2 MW, a panele słoneczne rocznie wyprodukują tyle prądu, ile zużywa ponad 1000 gospodarstw domowych.

Inwestycję realizuje spółka z Biłgoraja. Budowę farmy poprzedziło długie i żmudne kompletowanie dokumentacji. Uzyskano wszystkie niezbędne zezwolenia, także środowiskowe. Bardzo przydatna w tym była pomoc burmistrza Frampola Tadeusza Niedźwieckiego i sekretarza Józefa Rudego.

Teren, na którym powstaje farma fotowoltaiczna, wcześniej był użytkowany rolniczo. Należał do Wspólnoty Gruntowej we Frampolu. Jest oddalony o 0,5 km od najbliższej zabudowy mieszkalnej, w bezpośrednim sąsiedztwie obiektów i urządzeń o infrastrukturze technicznej, czyli  komunalnej oczyszczalni ścieków, linii energetycznej, głównego punktu zasilania gminy.

Elektrownie fotowoltaiczne stanowią źródło tzw. czystej energii, która w porównaniu do konwencjonalnych elektrowni przyczynia się do spadku emisji dwutlenku węgla, dwutlenku siarki i azotu do atmosfery. Proces działania takiej farmy jest bezgłośny i bezreakcyjny, a przyjęte rozwiązania technologiczne skutecznie ograniczają ryzyko ewentualnych awarii.

– Elektrownia będzie produkować rocznie ponad 2000 MWh energii, która następnie będzie odsprzedawana do sieci. Inwestycja ta jest bardzo przyjazna środowisku, gdyż pozwala zredukować emisję dwutlenku węgla i gazów cieplarnianych. Nasza inwestycja pozwoli zredukować emisję pyłów PM10 o około 1400  ton rocznie. Planujemy, że zakończenie budowy nastąpi w pierwszej połowie 2019 roku – mówi Piotr Gumiela, prezes zarządu firmy inwestorskiej.

Frampol to kolejna po Józefowie gmina, w której planuje się pozyskiwanie tak zwanej „czystej” energii. W Polsce corocznie zwiększa się ilość farm słonecznych, a udział energii z OZE wzrasta.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.